Numery alarmowe, które trzeba znać

Choć nie myślisz o nich na co dzień, to w wyjątkowych sytuacjach mogą okazać się niezwykle przydatne – numery alarmowe. Wezwanie służb ratunkowych to jedna z czynności, którą trzeba wykonać w trakcie udzielania pierwszej pomocy. Sprawdź, czy znasz je wszystkie i dowiedz się, w jakich przypadkach należy wykonywać połączenie z najważniejszymi numerami alarmowymi w Polsce i Europie.

Ważne numery alarmowe – kiedy z nich korzystać?

Dostęp do różnych usług czy informacji nigdy wcześniej nie był tak łatwy! Mimo tego, że Polska jest społeczeństwem informacyjnym, to w sytuacjach kryzysowych, takich jak zasłabnięcie czy kradzież mienia, trudno przypomnieć sobie najważniejsze numery alarmowe.

Zastanawiasz się, kiedy należy zadzwonić po pomoc i skorzystać na przykład z numeru na pogotowie ratunkowe? Istnieje kilka okoliczności, w których jest to konieczne:

- w przypadku zagrożenia zdrowia, życia i bezpieczeństwa – m.in. gdy jesteś uczestnikiem wypadku drogowego, potrzebujesz pomocy medycznej lub ktoś z Twojego otoczenia wymaga wsparcia wykwalifikowanego zespołu ratowników;

- będąc świadkiem przestępstwa lub uszkodzenia mienia – np. włamań, rozbojów czy kradzieży;
- gdy zauważysz zagrożenie dla środowiska naturalnego – m.in. pożar w lesie.

Nieznajomość numerów alarmowych może wpłynąć na Twoje życie oraz osób, które znalazły się w sytuacji zagrażającej ich bezpieczeństwu. Jeżeli chcesz, aby skutki i konsekwencje zdarzenia były jak najmniej dotkliwe, pamiętaj o szybkim wykonaniu połączenia do operatora linii ratunkowych.

To może Cię zainteresować: Zgubiony lub skradziony telefon – co robić?

Najważniejsze numery alarmowe

Zastanawiasz się, jakie numery alarmowe warto znać w Polsce i w Unii Europejskiej? Szukając pomocy lub chcąc poinformować służby o niebezpiecznej sytuacji, warto zapamiętać:

- 112 – europejski numer alarmowy, czyli ujednolicony dla wszystkich krajów w Unii Europejskiej sposób zgłaszania wydarzeń zagrażających życiu i bezpieczeństwu;

- 997 – policja, do której możesz zadzwonić, gdy jesteś świadkiem przestępstwa lub zostałeś jego ofiarą;
- 998 – straż pożarna, którą należy powiadomić o wszelkich zdarzeniach, stwarzających niebezpieczeństwo dla środowiska naturalnego i ludzi;
- 999 – pogotowie ratunkowe, pomagające osobom, które np. zemdlały lub uległy wypadkowi w domu;
- 991 – pogotowie energetyczne, z którym należy kontaktować się, jeżeli chcesz zgłosić awarię zasilania oraz zaalarmować o zerwaniu sieci elektrycznej.

To tylko niektóre z najważniejszych numerów alarmowych, które warto zapamiętać! Jeżeli nie wiesz, który wybrać, zgłoś się do wykwalifikowanych operatorów telefonu 112. Gdy zbiorą najważniejsze dane i informacje, wyślą zgłoszenie o pomoc w miejsce, gdzie potrzebny jest ratunek i wsparcie służb.

Przeczytaj także: Roaming a połączenia międzynarodowe

Wykonywanie połączeń z numerami alarmowymi

Czy wykonywanie połączeń z numerem telefonu pogotowia energetycznego lub policji jest bezpłatne? Tak! Niezależnie od tego, czy korzystasz z oferty na kartę, czy wykupiłeś plan abonamentowy, nie ponosisz żadnych opłat związanych z dzwonieniem na numery alarmowe.

Pamiętaj, że wykonywanie nieuzasadnionych połączeń z telefonami ratunkowymi może wpłynąć na akcję ratunkową służb, gdzie potrzebna jest pomoc. Głuche telefony, opowiadanie o fikcyjnych zdarzeniach oraz zgłaszanie wydarzeń, które nie zagrażają zdrowiu, życiu oraz bezpieczeństwu, utrudniają pracę operatorów numerów alarmowych.

Numery alarmowe dla dzieci

Dzieci, podobnie jak dorośli, także powinny znać najważniejsze telefony ratunkowe. Dzięki temu mogą zareagować na niebezpieczną sytuację, a także zgłosić się po pomoc, gdy na przykład zgubią się w nieznanej okolicy. Jeżeli jesteś rodzicem lub opiekunem kilkuletniej pociechy, naucz ją m.in. europejskiego numeru alarmowego 112 – operator wysłucha ją i pomoże znaleźć rozwiązanie stresującej sytuacji.

Przeczytaj także: Nju mobile dla dziecka – sprawdź, dlaczego warto!

Jak poprawnie wykonać zgłoszenie z numerem alarmowym

Oprócz znajomości numerów alarmowych warto wiedzieć, jak powinno wyglądać poprawnie wykonane zgłoszenie. Dzięki temu rozmowa z operatorem numeru alarmowego przebiegnie szybko, a służby przybędą na miejsce zdarzenia w krótkim czasie od wykonania telefonu.

1. Przed rozmową z operatorem zorientuj się, gdzie jesteś

Na początku rozeznaj się w okolicy, w której doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Wystarczy, że poznasz nazwę ulicy, osiedla lub numer drogi, na której się znajdujesz. Następnie zorientuj się, ile osób potrzebuje pomocy i zbierz jak najwięcej informacji o tym, co się stało.

2. Przeprowadź rozmowę, dzwoniąc na numer alarmowy

Wykonaj połączenie w bezpiecznym miejscu – powinno być na tyle ciche, aby rozmowa nie była zakłócona przez towarzyszący hałas. Po usłyszeniu numeru służbowego operatora opisz krótko zdarzenie i udziel odpowiedzi na pytania, które zada Twój rozmówca. Podaj adres i inne istotne informacje, które umożliwią zlokalizowanie miejsca, w którym doszło do nieszczęśliwego zdarzenia.

Sprawdź również: Jak wzmocnić sygnał GSM?

3. Nie rozłączaj się!

Pamiętaj, aby nie rozłączać się z operatorem, dopóki nie zostaniesz powiadomiony o przyjęciu zgłoszenia! To niezwykle ważne – możesz zostać poproszony o pozostanie na linii lub przełączony do wykwalifikowanego pracownika służby medycznej, który na przykład poda Ci wskazówki dotyczące pomocy osobom rannym.