Jak wzmocnić sygnał GSM?

 

Przede wszystkim zgłoś problem operatorowi. Samodzielna instalacja wzmacniacza sygnału GSM jest nielegalna i może zakłócać działanie sieci w okolicy. Gdy legalne i bezpieczne wzmocnienie sygnału GSM nie będzie możliwe, do połączeń telefonicznych wykorzystaj domową sieć Wi-Fi.

Słaby sygnał GSM i niewystarczający zasięg – skąd się bierze?

Sygnał GSM ma określony zasięg, więc na jego jakość wpływa odległość domu lub mieszkania od najbliższej stacji bazowej Twojego operatora. W przypadku nju mobile jest to infrastruktura Orange, a lokalizację poszczególnych wież nadawczych możesz sprawdzić na stronie btsearch.pl, która gromadzi informacje uzyskane z Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Kiedy indziej problemem może nie być sama odległość, ale rozmieszczenie budynków i wzniesień w okolicy, a nawet układ ścian w bloku. Czasowe problemy z sygnałem mogą też wynikać z awarii czy wyłączania poszczególnych stacji bazowych na czas konserwacji.

Jak działa wzmacniacz sygnału i zasięgu GSM?

Wzmacniacze sygnału GSM 3G i LTE to sprzęt, który jest często reklamowany jako recepta na problemy z sygnałem sieci telekomunikacyjnej. W internecie znajdziesz liczne ogłoszenia takich urządzeń, nazywanych również reapeterami sygnału GSM. Wzmacniacz działa bowiem podobnie jak reapeter Wi-Fi, czyli przechwytuje nadawany sygnał, a następnie powtarza go we wzmocnionej postaci.

Większy zasięg i lepsza jakość połączenia dla Ciebie, często oznacza jednak problemy z sygnałem dla Twoich sąsiadów. Wzmacniacz GSM może zakłócać funkcjonowanie sieci komórkowej w okolicy, nawet w promieniu kilku kilometrów. Zwłaszcza urządzenie z anteną wzmacniającą sygnał GSM, które nie jest certyfikowane lub nie spełnia odpowiednich wymagań technicznych albo zostało zainstalowane w niepoprawny sposób, będzie szkodliwe dla innych użytkowników sieci.

Legalność wzmacniaczy sygnału GSM – kto ma prawo je instalować?

Ze względu na wysokie ryzyko zakłóceń, a w skrajnych przypadkach nawet zaniku sygnału, samodzielny montaż wzmacniacza GSM jest nielegalny. Dotyczy to nawet urządzeń, posiadają wymagane certyfikaty. Polskie prawo zezwala więc instalować wzmacniacze sygnału GSM jedynie operatorom sieci komórkowych, którzy mają rezerwację określonych częstotliwości. Tylko taki sposób montażu gwarantuje, że problem z niewystarczającym zasięgiem lub zbyt słabym sygnałem zostanie rozwiązany bez szkody dla innych.

Samodzielne wzmacnianie sygnału GSM grozi karą grzywny do 1000 zł. W przypadku uporczywego, powtarzającego się działania jest to z kolei kara ograniczenia lub pozbawienia wolności nawet do 2 lat. Ze względu na coraz częstsze zakłócenia wywoływane działaniem nielegalnych wzmacniaczy GSM 3G i LTE, w ostatnich latach nasiliły się też kontrole Urzędu Komunikacji Elektronicznej w tym zakresie.

Poproś operatora o wzmocnienie sygnału GSM

W przypadku słabego sygnału lub zasięgu GSM zgłoś problem do swojego operatora. Informacje te są przekazywane do działów rozbudowy sieci, a czasem wzmocnienie sygnału GSM jest możliwe nawet bez budowy nowej stacji bazowej.

Gdy w danym rejonie jest więcej zgłoszeń, operator poprosi o kontrolę UKE, żeby sprawdzić, czy nie wynikają one z zakłóceń ze strony innych urządzeń, takich jak wadliwe wzmacniacze sygnału GSM. Nju mobile może też spróbować rozwiązać problem na przykład regulując kąty nachylenia anten.

Niekiedy operator może też przychylić się do podania o instalację wzmacniacza GSM. W przypadku pojedynczych użytkowników nie zawsze jest to jednak możliwe ze względów technicznych lub ekonomicznych.

Zanim problem zostanie rozwiązany przez operatora, możesz też w ustawieniach telefonu zmienić preferowany typ sieci komórkowej z 4G LTE na 3G, a gdy to nie pomaga – na 2G. Im starsza sieć, tym mniejsza możliwość korzystania z internetu, ale za to jakość prowadzonych rozmów głosowych może się znacząco poprawić. W takiej sytuacji do łączności z siecią w telefonie używaj tylko sieci Wi-Fi.

Usługa Wi-Fi Calling – recepta na słaby sygnał GSM

Jeśli nie uda się poprawić zasięgu GSM i jakości sygnału w Twoim domu lub mieszkaniu, wykorzystaj do połączeń telefonicznych domową sieć Wi-Fi. W nju mobile jest to możliwe dzięki bezpłatnej usłudze Wi-Fi Calling, która opiera się na nowoczesnej technologii VoWiFi (Voice over Wi-Fi). W ten sposób możesz prowadzić rozmowy telefoniczne – zarówno dzwonić, jak i odbierać połączenia – nawet przy braku zasięgu sieci GSM. Wystarczy, że Twój telefon będzie połączony z internetem przez punkt Wi-Fi. Jeżeli w domu lub mieszkaniu korzystasz z szybkiego internetu stacjonarnego, dobry i odpowiednio ustawiony router powinien zapewnić Ci sprawnie działającą sieć bezprzewodową.

Jeśli natomiast korzystasz z internetu mobilnego i masz problem z zasięgiem lub jakością sygnału, pomoże Ci router z anteną zewnętrzną, który działa znacznie sprawniej, niż standardowe urządzenie umieszczone w całości w środku budynku. Gdy zasięg z routera mimo to nie obejmuje całego domu, skorzystaj z reapetera Wi-Fi. W przeciwieństwie do wzmacniacza sygnału GSM LTE, jego samodzielna instalacja jest całkowicie legalna.