Jak zabezpieczyć smartfon przed uszkodzeniem

Zarysowany ekran czy stłuczona obudowa telefonu to koszmar każdego posiadacza urządzenia mobilnego. Jak zabezpieczyć smartfon przed uszkodzeniami? Wystarczy, że zaopatrzysz się w kilka przydatnych akcesoriów, dzięki którym uchronisz swój sprzęt przed zniszczeniem.

Etui czy obudowa na telefon?

Niezależnie od tego, czy właśnie podarowałeś pierwszy smartfon dziecku, czy chcesz zadbać o własne urządzenie mobilne, warto zawczasu zastanowić się nad ich ochroną przed różnymi nieprzewidzianymi sytuacjami. Upadek z dużej wysokości, zarysowanie czy zalanie to częste wypadki, które wpływają na komfort użytkowania sprzętu, a także jego działanie.

Na samym początku warto rozejrzeć się za obudową lub etui na telefon. Mogą być wykonane z różnych materiałów – ze skóry, silikonu, ale też z aluminium. Każde z nich w różnym stopniu chroni tył oraz boki urządzenia, a do najbardziej wytrzymałych zaliczane są egzemplarze wykonane z naturalnych surowców oraz tworzyw sztucznych.

Obudowy na telefon to nie tylko stylowe dodatki – to także sposób na zadbanie o smartfon zimą i latem. Ze względu na konstrukcję futerałów, akcesoria te można podzielić na:

- nakładki – jednoczęściowe etui na telefony, których nachodzące na przód sprzętu krawędzie zabezpieczają jego ekran, krawędzie oraz plecy;
- bumpery – składają się z dwóch szyb hartowanych oraz wytrzymałej ramki, amortyzującej upadki ze sporej wysokości i minimalizujące uszkodzenia krawędzi smartfona;
- case z klapką – to wygodne dwuczęściowe etui z niewielkimi kieszonkami umożliwiającymi np. przechowywanie kart płatniczych czy istotnych dokumentów;
- kabury i wsuwki – najczęściej zbudowane są z naturalnych materiałów oraz zamykane m.in. na zatrzask magnetyczny lub za pomocą ściągacza.

Szukasz etui na telefon, które uchroni Twój telefon przed uszkodzeniem podczas wakacyjnych wypadów nad morze? Na rynku znajdziesz specjalne pokrowce, dzięki którym piasek oraz woda nie dostaną się do wnętrza urządzenia. Obudowy wodoszczelne składają się z kilku elementów – plastikowej komory oraz blokady zabezpieczającej. Wiele z dostępnych wodoodpornych case’ów pozwala na swobodne korzystanie z telefonu, a także zawieszenie akcesorium na szyi dzięki dołączonemu paskowi.

Czym zabezpieczyć ekran smartfona?

Folia ochronna na telefon oraz szkło hartowane to kolejne dodatki, które uchronią Twojego smartfona przed uszkodzeniem. Nie tylko przyczynią się do zmniejszenia liczby rys, ale też zamortyzują część uderzenia, np. wywołanego nagłym wyślizgnięciem się urządzenia z ręki. Niestety – minusem większości ochronek na ekran jest ich trwałość. Nawet delikatne stuknięcie może przyczynić się do powstania drobnych pajączków lub spowodować odklejenie się akcesorium.

W jakich sytuacjach przyda Ci się folia na telefon? Przede wszystkim w momencie, gdy zależy Ci na niewidocznym dodatku chroniącym ekran smartfona. Jest ona niewyczuwalna pod palcami i dobrze maskuje dotychczas powstałe zarysowania. W porównaniu do tradycyjnych „szkiełek” nie odstaje i stanowi ciekawą ozdobę urządzenia.

Jednak jeżeli zależy Ci na skutecznej ochronie ekranu, postaw na szkło hartowane – nie tylko powstrzyma powstawanie delikatnych rys, ale też zapobiegnie głębokim zadrapaniom. Podczas poszukiwań akcesorium postaw na egzemplarz o wysokiej twardości (od 7H do 9H) oraz o odpowiedniej grubości (nie może ona wpływać na przejrzystość wyświetlacza). W porównaniu do folii na telefon, szkła hartowane o wiele lepiej radzą sobie ze wstrząsami oraz uderzeniami.

Warto wiedzieć:

Przed założeniem szkła hartowanego na telefon należy odtłuścić powierzchnię urządzenia – dzięki temu nałożony na spodniej części akcesorium klej o wiele lepiej przyczepi się do ekranu i jednocześnie nie powstaną żadne nieestetyczne wybrzuszenia.

Przeczytaj także: Rodzaje wyświetlaczy w smartfonach

Nie zapomnij o zabezpieczeniu danych!

Chcąc zadbać zarówno o telefon dla seniora, jak i o smartfon młodszego użytkownika, warto dodatkowo pamiętać o… pamięci wewnętrznej. Upadek urządzenia mobilnego z niewielkiej odległości może doprowadzić nawet do uszkodzenia podzespołów i tym samym oznaczać utratę danych. Zapisane w pamięci wewnętrznej zdjęcia i filmy mogą nie otwierać się lub bezpowrotnie zniknąć.

Jak uchronić się przed utraceniem zebranych plików? Wystarczy, że wykonasz ich kopię zapasową za pomocą chmury pamięci lub wirtualnego dysku. To także dobry sposób na odzyskanie dokumentów w przypadku ataku hakerskiego czy włamania na urządzenie mobilne.

Dlaczego warto zabezpieczyć smartfon przed uszkodzeniami?

Zabezpieczenia – etui, obudowy, folie ochronne i szkła hartowanie – chronią smartfony przed zniszczeniem, a Ciebie przed dodatkowymi wydatkami. Co prawda większość napraw wynosi od kilku do kilkudziesięciu złotych, jednak wymiana sprzętu na nowy model może znacząco nadszarpnąć domowy budżet. Jeżeli nie planujesz w najbliższych latach wymiany telefonu, postaw na nowy case oraz szkiełko ochronne, dzięki którym urządzenie będzie cieszyć wyglądem i funkcjami przez długi czas.

Dodatkowe zabezpieczenia to także sposób na… szybszą sprzedaż telefonu. Brak zadrapań czy wgnieceń w jego obudowie ułatwi Ci znalezienie nabywcy urządzenia, a także zwiększy jego wartość. O aktualnie używany sprzęt zadbasz także, wykupując dodatkowe ubezpieczenie lub decydując się na rozszerzoną gwarancję. Mogą one pokryć koszty naprawy urządzenia, związane np. z przegrzaniem się telefonu.