Pierwszy smartfon dla dziecka – jak dobrze wybrać?

Zastanawiasz się, jaki telefon dla dziecka będzie dobry na początek? Wiele zależy od potrzeb i wieku Twojej pociechy. Pewne cechy sprzętu, takie jak choćby wytrzymałość i niezawodność niemal zawsze będą jednak istotne. Sprawdź, o czym warto pamiętać, wybierając smartfon dla dziecka. Z artykułu dowiesz się także, kiedy kupić pierwszy telefon dla dziecka oraz jak chronić je przed zagrożeniami, które mogą się wiązać z użytkowaniem sprzętu.

Niezawodny i wytrzymały telefon dla dziecka z pojemną baterią to podstawa

Pierwszy telefon dla dziecka nie musi być drogim i zaawansowanym modelem o wyjątkowo wysokiej wydajności czy wielkich możliwościach fotograficznych. Często sprawdzi się też sprzęt używany. Parametry warto jednak dostosować do potrzeb młodego użytkownika, a urządzenie powinno przede wszystkim być odpowiednio funkcjonalne.

Smartfon musi mieć wydajną baterię, żeby zminimalizować ryzyko, że akumulator niespodziewanie się rozładuje i dziecko nie będzie mogło się z Tobą skontaktować. Im więcej miliamperogodzin (mAh) ma bateria, tym lepiej, ale dobrze też sprawdzić w recenzjach poszczególnych modeli, ile godzin pracy zapewniają.

Z kolei wytrzymały telefon dla dziecka o wzmocnionej konstrukcji ma szansę posłużyć dłużej i uniknąć przypadkowych uszkodzeń. Najlepiej wybrać ekran z hartowanym szkłem (np. Gorilla Glass) i solidną obudową (np. z wytrzymałego poliwęglanu), a do tego porządne etui. Dobrym pomysłem może być też smartfon wodo- i pyłoszczelny.

Jaki powinien być pierwszy telefon dla dziecka i o czym jeszcze warto pamiętać?

W smartfonie dla dziecka przydatne będą takie cechy jak między innymi:

- prosta i intuicyjna obsługa;
- łatwe uruchamianie asystenta głosowego (umożliwi np. szybkie podyktowanie SMS-a czy połączenie z rodzicem);
- niezawodny GPS (pozwoli dziecku w razie potrzeby sprawdzić drogę, a rodzicowi zlokalizować urządzenie);
- ekran z filtrem światła niebieskiego (mniej męczy wzrok);
- przekątna ekranu około 6 cali (większe modele mogą być mniej wygodne w obsłudze).

Parametry telefonu warto też dostosować zarówno do potrzeb, jak i wieku dziecka. Nieco starszym pociechom, które wchodzą już w wiek nastoletni, może na przykład zależeć na dość dobrym aparacie z różnymi trybami zdjęć czy wsparciem sztucznej inteligencji.

Z reguły też im starsze dziecko, tym bardziej wydajnego sprzętu będzie potrzebować. Większa liczba aplikacji i gier bardziej obciąża bowiem procesor i pamięć urządzenia. Nawet jeśli dziecko dostaje pierwszy telefon w wieku 10-12 lat, 8-rdzeniowy procesor i 4 GB RAM powinny w zupełności wystarczyć.

Kiedy kupić pierwszy telefon dla dziecka?

Wiesz już, jaki telefon dla dziecka będzie dobry na początek. Wiele osób zastanawia się też jednak, w jakim wieku można już podarować smartfona córce lub synowi. Niestety, trudno na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie, bo zarówno zdania ekspertów, jak i rodziców są podzielone.

Pewne jest natomiast, że bardzo wiele zależy od tego, jak rodzice przygotują dziecko do korzystania z własnego telefonu. Niekiedy 8-latek będzie potrafił robić to bardziej odpowiedzialnie niż 11-latek. Pod warunkiem, że rodzice przekażą mu odpowiednią wiedzę, zaoferują wsparcie i wyznaczą jasne reguły, których będą konsekwentnie się trzymać.

Nie warto też poddawać się presji społecznej i kupować pierwszy telefon dla dziecka tylko dlatego, że wielu jego rówieśników ma już swoje komórki. Lepiej podarować smartfona wtedy, gdy będzie naprawdę przydatny. Może to być związane z samodzielnymi powrotami syna lub córki ze szkoły czy na przykład wyjazdem.

Najlepiej, żeby dziecko było co najmniej w wieku szkolnym. W wielu przypadkach będzie to 8-10 lat i raczej nie ma potrzeby, żeby zwlekać z zakupem smartfona dla dziecka dłużej, niż do momentu, gdy będzie miało 11-12 lat. Przede wszystkim jednak warto wprowadzać dzieci w świat technologii stopniowo.

Kontrola rodzicielska w smartfonie dla dziecka i lokalizowanie urządzenia

Edukacja i rozmowa z dzieckiem są kluczowe, ale w przypadku pierwszego telefonu nie wystarczą. Przydatna będzie też więc kontrola rodzicielska telefonu dziecka, czyli szereg mechanizmów, które pozwalają:

- blokować dostęp do treści nieodpowiednich dla najmłodszych (zwłaszcza przemocy i pornografii);
- ograniczyć możliwość instalowania nowych aplikacji na smartfonie;
- wyznaczać tylko określoną grupę stron internetowych, na które może wchodzić pociecha;
- zarządzać dostępem do stron i aplikacji (np. gier czy portali społecznościowych), między innymi poprzez dzienne limity.

Na smartfonie z systemem Android do kontroli rodzicielskiej przyda się bezpłatna aplikacja Family Link od Google’a. Z kolei na iPhone’ach opcje takie oferują choćby ustawienia przeglądarki Safari i asystentki głosowej Siri.

Oba systemy operacyjne dają też rodzicom możliwość łatwej lokalizacji telefonu dziecka (pod warunkiem, że jest włączony oraz może łączyć się z internetem i GPS). Służą do tego celu funkcje Znajdź moje urządzenie (Google) lub Lokalizator (Apple). Można też zainstalować dodatkowe, płatne aplikacje do kontroli rodzicielskiej lub lokalizacji. Warto jednak korzystać tylko z narzędzi ze sprawdzonych źródeł, które mają dobre opinie.

Przeczytaj również: Nju mobile dla dziecka – sprawdź, dlaczego warto!