kody PIN, PUK i superPIN – do czego służą i co zrobić jeśli ich zapomnisz?

 

W nju mobile zachęcamy naszych abonentów do dbania o bezpieczeństwo danych zarówno w smartfonie, jak i na swoim koncie, w naszym serwisie internetowym.

Najprostszą metodą zabezpieczenia telefonu jest ustawienie kodu PIN, który trzeba podać zawsze, gdy włączamy urządzenie, co uniemożliwi odblokowanie karty SIM, gdy telefon wpadnie w niepowołane ręce . Poza tym są jeszcze kody PUK oraz superPIN. Jeśli jesteś zainteresowany, w jaki sposób działają te kody i co zrobić, jeśli zapomniałeś kodu PIN, zgubiłeś PUK lub nie znasz kodu superPIN, przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jakiś sposób można je odzyskać.

Kod PIN – czterocyfrowe zabezpieczenie Twojego telefonu

PIN to skrót od angielskiego Personal Identification Number, czyli Osobisty Numer Identyfikacyjny. To najpowszechniej wykorzystywane zabezpieczenie dostępu do karty SIM i smartfona. Składa się najczęściej z czterech cyfr. W przypadku oferty nju na abonament, domyślny numer PIN przypisany jest do karty SIM i jest nadrukowany na plastiku, z którego wyłamuje się kartę. Przy pierwszym i każdym kolejnym uruchomieniu telefonu będziesz musiał podać ten kod. Karty SIM w starterach nju na kartę nie są domyślnie zabezpieczone kodem PIN (nie znajdziesz go też przy karcie SIM), ale możesz w dowolnym momencie ustanowić ten kod z poziomu menu Twojego telefonu.

Później, zarówno w ofercie na abonament jak i na kartę w ustawieniach telefonu możesz zmienić numer PIN na inny lub całkowicie wyłączyć to zabezpieczenie. Nie polecamy tego jednak, bo w swoim smartfonie masz bardzo wiele poufnych informacji, które warto chronić PIN-em. Jeśli zdecydujesz się zmienić PIN z domyślnego na własny, nie stosuj raczej ciągów cyfr (1234, 9876 itp.) lub powtarzania tylko jednej (0000, 9999 itp.), bo łatwo je odgadnąć. Postaw na przypadkowe cztery cyfry, unikaj dat lub roku.

Wiele telefonów oferuje dodatkowe zabezpieczenie w postaci czytnika linii papilarnych, skanowania twarzy lub narysowania konkretnego kształtu na ekranie. Warto korzystać również z tych rozwiązań, aby dodatkowo zabezpieczyć swoje dane w telefonie.

Zapomniałeś kodu PIN? Oto, co musisz zrobić

Jeśli zapomniałeś kodu PIN, nie wpisuj na chybił trafił przypadkowych kombinacji cyfr. Masz tylko trzy próby, przed zablokowaniem telefonu. Jeśli trzykrotnie źle wpiszesz PIN, do odblokowania niezbędny będzie kod PUK, o którym więcej za chwilę. Takie zabezpieczenie ma za zadanie ochronę telefonu przed nieautoryzowaną próbą odblokowania. Przy czterocyfrowym kodzie relatywnie łatwo jest próbować wpisywać kolejne kombinacje, aż do skutku. Limit trzech prób ma temu przeciwdziałać.

Kod PUK – ostatnia instancja zabezpieczenia karty SIM

Kod PUK oznacza w skrócie Personal Unlocking Key, czyli Osobisty Klucz Odblokowujący. W nju mobile składa się z ośmiu cyfr. Każda karta SIM ma przypisany swój indywidualny kod PUK, którego nie można zmienić, ani zmodyfikować. Jest on nadrukowany na plastiku, z którego wyłamuje się kartę SIM . Warto więc, zachować go lub zapisać kod PUK w miejscu, gdzie nikt poza Tobą nie będzie miał do niego dostępu.

Kod PUK służy do odblokowania telefonu po trzykrotnym błędnym wpisaniu kodu PIN. Jednak również na kod PUK nałożone jest pewne ograniczenie. Jeśli wpiszesz go błędnie dziesięć razy, Twoja karta SIM zostanie na stałe zablokowana. Jedyną możliwością odzyskania numeru będzie w takim przypadku wyrobienie duplikatu karty SIM. O duplikat karty SIM zawnioskujesz poprzez formularz kontaktowy na swoim koncie na njumobile.pl. W polu rodzaj zgłoszenia wybierasz "zlecenie" a następnie w temacie zgłoszenia "wymiana/duplikat karty SIM".

Nie pamiętasz lub zgubiłeś numer PUK? Nju mobile pomoże

W związku z tym, że każda karta SIM ma przypisany indywidualny kod PUK, nju mobile może pomóc Ci go odzyskać. Przede wszystkim, niezależnie czy korzystasz z oferty na kartę czy na abonament możesz skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta nju mobile. Przed rozmową przygotuj dowód osobisty, bo dane z niego posłużą do weryfikacji Twojej tożsamości i umożliwią konsultantowi podanie Ci kodu PUK do Twojej karty SIM.

Jeśli korzystasz z oferty na abonament, kod PUK możesz również odzyskać poprzez swoje konto na portalu njumobile.pl. Po weryfikacji kodem SMS dostaniesz się do sekcji Moje dane, tam w zakładce "Twój kod PUK" możesz wybrać czy chcesz otrzymać kod PUK SMS-em czy mailem. Aby skorzystać z tego drugiego sposobu w nju na abonament musisz mieć jednak włączony i odblokowany telefon, tylko wtedy odbierzesz SMS-a z kodem SMS na pierwszym kroku weryfikacji.

Jeśli Twój telefon jest zablokowany i potrzebujesz kodu PUK skontaktuj się z infolinią nju. Numer do Biura Obsługi Klienta znajdziesz na stronie nju w zakładce kontakt.

Pamiętaj też, że jeśli korzystasz z nju na kartę, numer musi być zarejestrowany na Twoje nazwisko, żebyś mógł odzyskać kod PUK.

Kod superPIN w njumobile – czym jest i do czego służy?

W nju mobile na abonament do dyspozycji użytkownika oddany jest jeszcze jeden kod, tak zwany superPIN. Złożony jest z ciągu od czterech, do ośmiu cyfr. Ustanawiasz go w momencie składania zamówienia na ofertę nju na abonament.

SuperPIN to kod, który znacznie przyspiesza wszystkie procedury wykonywane za pośrednictwem konsultanta z Biura Obsługi Klienta. Jeśli skontaktujesz się z BOK, zostaniesz poproszony o podanie tego numeru, co znacznie ułatwi weryfikację tożsamości i pozwoli szybciej załatwić Twoją sprawę. Kod superPIN możesz w dowolnym momencie zmienić za pośrednictwem panelu „Moje konto” w serwisie nju mobile.

Pamiętaj, żeby nikomu nie udostępniać kodu superPIN, zapisz go w miejscu, do którego nikt nie ma dostępu. Dzięki temu nikt niepowołany nie wprowadzi zmian na Twoim koncie, posługując się Twoim kodem identyfikacyjnym.