obsługa

znajdź rozwiązanie Twojej sprawy

roaming w UE

 • Jakie kraje znajdują się w Strefie 1, czyli w roamingu w Unii Europejskiej (UE)? Jakie są opłaty w roamingu w UE? Co to jest Polityka Uczciwego Korzystania (FUP) w roamingu w UE? Jak dowiem się, że naruszam FUP? Jak uniknąć naliczania opłat dodatkowych wynikających z FUP w roamingu w UE? Jak dowiem się o rozpoczęciu naliczania opłat dodatkowych wynikających z FUP w roamingu w UE? Jakie są opłaty dodatkowe wynikające z FUP w roamingu w UE? Jak długo będą naliczane opłaty dodatkowe wynikające z FUP w roamingu w UE? Jak mogę sprawdzić czy nadal ponoszę opłaty dodatkowe wynikające z FUP w roamingu w UE? Pytania i odpowiedzi dotyczące roamingu w UE
 • Jakie kraje znajdują się w Strefie 1, czyli w roamingu w Unii Europejskiej (UE)?

  Kraje UE i terytoria niezależne:
  Austria, Belgia, Bułgarnia, Chorwacja, Cypr (Republika Cypryjska, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gujana Francuska, Gwadelupa, Hiszpania (również Wyspy Kanaryjskie), Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Martynika, Niemcy, Portugalia (również Madera i Azory), Reunion, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy

  Europejski Obszar Gospodarczy:
  Norwegia, Islandia, Lichtenstein

  Wielka Brytania i Gibraltar

  Nju mobile z początkiem roku 2021 wprowadziło specjalną ofertę dla osób odwiedzających Wielką Brytanię. Dzięki niej, klienci podróżujący do Wielkiej Brytanii i Gibraltaru będą mogli nadal korzystać z połączeń telefonicznych oraz internetu w roamingu na atrakcyjnych warunkach - takich samych jakie obowiązują w krajach Unii Europejskiej (Strefa 1). Promocja obowiązuje do 31 maja 2021, o kolejnych ofertach będziemy informować na bieżąco.

  Ważne: Jeżeli przebywasz w północnej części Cypru (Turecka Republika Cypru Północnego) to zapłacisz według taryfy połączeń w Turcji, ponieważ jest to Strefa 2.

 • Jakie są opłaty w roamingu w UE?

   • w nju na abonament: za połączenia, SMS-y, MMS-y i internet podczas pobytu za granicą w jednym z krajów Strefy 1 zapłacisz tak samo, jak byś był w Polsce, czyli w ramach usługi obniżającej koszty, którą masz włączoną na swoim numerze. W każdym okresie rozliczeniowym otrzymasz limit GB do wykorzystania np. podczas wakacji zagranicznych, a połączenia odbierane w roamingu będą bezpłatne.

    Limit GB:

    - przyznawany jest w określonej wysokości dla danego planu taryfowego lub usługi
    - uwzględniony jest w cennikach usług roamingu (punkt 12)
    - odnawia się z każdym nowym okresem rozliczeniowym
    - pomniejsza pakiet danych dostępny w kraju o liczbę wykorzystanych danych w roamingu UE

    Limit GB do wykorzystania w UE możesz sprawdzić poprzez wysłanie bezpłatnego SMS-a o treści ILE pod numer 8095 (SMS bezpłatny również w roamingu).

    Przykład:

     Plan taryfowy/usługaPołączenia wykonanePołączenia odebraneSMSMMSTransmisja danych 
      nju podstawowy Do osiągnięcia limitu wydatków według cennika - 0,19 zł/ min, później nielimitowane 0 zł Do osiągnięcia limitu wydatków (9zł) według cennika - 0,09 zł/ SMS, później nielimitowane Do osiągnięcia limitu wydatków (9zł) według cennika - 0,19 zł/ SMS, później nielimitowane Do osiągniecia limitu wydatków 19 zł, według cennika - 0,19 zł/1MB, później limit GB  
  • w nju na kartę:

   Z roamingu we wszystkich krajach UE korzystasz po stawkach tak jak w kraju do innych sieci.

   Jeżeli korzystasz z usługi obniżającej koszty to po osiągnięciu limitu wydatków w Twojej usłudze połączenia wychodzące, SMS-y i MMS-y są bezpłatne.

  Limit GB:

  • wysokość przyznanego limitu określona jest w cenniku usług w roamingu w ofercie nju na kartę
  • sprawdzisz wysyłając bezpłatnego SMS-a o treści ILE pod numer 8095 (SMS bezpłatny również w roamingu)
  • transmisja danych w ramach Limitu GB rozliczana jest jak w kraju
  • po wykorzystaniu Limitu GB opłata rośnie do 1,672 groszy za 1MB
 • Co to jest Polityka Uczciwego Korzystania (FUP) w roamingu w UE?

  Polityka Uczciwego Korzystania (ang. Fair Use Policy, w skrócie: FUP) to zasady, które mogą zostać ustalone przez krajowych przedsiębiorców, aby zapobiegać niewłaściwemu korzystaniu z usług roamingu w Unii Europejskiej. Takie zasady zostały wprowadzone przez wszystkich Operatorów komórkowych w Polsce.

  Podstawową zasadą FUP, w ramach Polityki przez nas stosowanej, jest możliwość naliczenia dodatkowych opłat za minutę połączenia, SMS, MMS czy transmisję danych w roamingu Unii Europejskiej. Zasady naliczania opłat dodatkowych znajdziesz w sekcji "Jakie są opłaty dodatkowe wynikające z FUP w roamingu w UE?"

  Jeżeli korzystasz z roamingu w UE podczas 2 - 3 tygodniowych wakacji lub tygodniowej podróży biznesowej – nie naruszasz zasady FUP (dodatkowe opłaty Cię nie dotyczą).

  Czym jest niewłaściwe korzystanie z usług w roamingu w UE?

  • w okresie czterech miesięcy częściej logujesz się i używasz telefonu w roamingu UE niż w Polsce
  • korzystasz kolejno z wielu kart SIM w ramach roamingu UE
  • karty SIM są przedmiotem zorganizowanej odsprzedaży na rzecz osób niezamieszkujących na terenie Polski.

  Gdzie opisane są zasady FUP?

  Regulamin promocji "Roaming w Wielkiej Brytanii jak w UE"
 • Jak dowiem się, że naruszam FUP?

  Wyślemy Ci SMS-a, jeżeli w ciągu ostatnich minimum 4 miesięcy:

  • przebywałeś w roamingu w UE co najmniej przez połowę tego okresu i
  • częściej korzystałeś z usług w roamingu niż w Polsce.

  Treść SMS:

  Przez ostatnie 4 miesiace przebywales i korzystales z usług glownie w roamingu w UE. Zgodnie z Polityka Uczciwego Korzystania jesli przez kolejne 14 dni bedziesz uzywac telefonu glownie w roamingu w Strefie 1 (UE) naliczymy dodatkowe oplaty (po wykorzystaniu opcjonalnego, dodatkowego pakietu minut w roamingu wbudowanego w plan): 16 gr/min polaczenia wykonanego, 5 gr/SMS wyslany, 4 gr/min pol. odebranego, 1,672 gr/MMS, 1,672gr/1MB. Beda one naliczane przez minimum 4 miesiace. Wiecej na njumobile.pl/roaming#fup

 • Jak uniknąć naliczania opłat dodatkowych wynikających z FUP w roamingu w UE?

  Zanim zaczniemy naliczać opłaty dodatkowe, otrzymasz SMS-a z informacją o konieczności zmiany sposobu korzystania z usług.

  Po 14 dniach system znowu sprawdzi Twój sposób korzystania z telefonu:

  • jeżeli w ciągu tych 14 dni Twój bilans korzystania z usług się zmienił (np. przebywałeś w Polsce) nie będą naliczane dodatkowe opłaty
  • jeżeli bilans się nie zmienił (nadal korzystasz z usług głównie w UE), przez następne 4 miesiące będziemy naliczać opłaty dodatkowe.

  Ważne: Sprawdzanie korzystania z telefonu odbywa się codziennie. W przypadku, gdy kolejnego dnia system wyliczy, że w ciągu ostatnich 4 miesięcy korzystałeś z telefonu głównie w UE, znowu otrzymasz SMS-a z ostrzeżeniem o możliwości naliczenia opłat i konieczności zmiany bilansu korzystania z usług.

  Czym jest mój bilans korzystania z usług?

  System sprawdza, czy w ciągu ostatnich 4 miesięcy jesteś więcej w Polsce niż w UE i więcej korzystasz z usług w Polsce niż w UE.

 • Jak dowiem się o rozpoczęciu naliczania opłat?

  Jeżeli w ciągu 14 dni od otrzymania wiadomości nie zmienisz sposobu korzystania z usług w roamingu w UE - wyślemy Ci kolejnego SMS-a:

  W ciagu ostatnich 14 dni nie zmieniles sposobu korzystania z uslug i nadal przebywasz glownie w roamingu w UE. Od teraz za korzystanie z uslug w roamingu w Strefie 1 (UE) na tym numerze zostana naliczone dodatkowe oplaty (po wykorzystaniu opcjonalnego, dodatkowego pakietu minut w roamingu wbudowanego w plan): 16 gr/min polaczenia wykonanego, 5 gr/SMS wyslany, 4 gr/min pol. odebranego, 1,672 gr/MMS, 1,672gr/1MB. Beda one naliczane przez minimum 4 miesiace. Wiecej na njumobile.pl/roaming#fup

  Oznacza to, że przez minimum 4 miesiące będziesz ponosić opłaty dodatkowe (opisane w sekcji "Jakie są opłaty dodatkowe wynikające z FUP w roamingu w UE?") za usługi w roamingu w UE.

 • Jakie są opłaty dodatkowe wynikające z FUP w roamingu w UE?

  Jeżeli w Twojej ofercie połączenia te są:

  • płatne - opłata dodatkowa zostanie doliczona do ich ceny,
  • darmowe – za wykonane połączenie poniesiesz tylko opłatę dodatkową.

  Opłaty dodatkowe:

  • zostały określone rozporządzeniem UE i wynoszą:
   - za minutę wykonanego połączenia głosowego - 0,16 zł
   - za minutę odebranego połączenia głosowego - 0,04 zł
   - za wysłanie wiadomości SMS - 0,05 zł
   - za wysłanie wiadomości MMS - 0,01672 zł
   - za 1 MB pakietowej transmisji danych - 0,01672 zł

  Wysokość tych opłat będzie cyklicznie zmieniana, zgodnie z harmonogramem zmian przyjętym przez Komisję Europejską.

 • Jak długo będą naliczane opłaty dodatkowe wynikające z FUP w roamingu w UE?

  Opłaty będą naliczane przez minimum 4 miesiące, podczas których korzystasz z usług. Jeżeli po tym czasie zachowanie nie zmieni się to opłata będzie naliczana nadal przez minimum kolejne 4 miesiące.

 • Jak mogę sprawdzić czy nadal ponoszę opłaty dodatkowe wynikające z FUP w roamingu w UE?

  Po zakończeniu okresu obowiązywania opłat dodatkowych w roamingu w UE otrzymasz od nas SMS-a:

  Minął okres naliczania dopłat wynikających z Polityki Uczciwego Korzystania. Od teraz w roamingu w Strefie 1 (UE) korzystasz bez dodatkowych opłat z: połączeń wykonanych i odebranych, SMS i MMS. Z transmisji danych korzystasz w ramach przyznanego Limitu GB.

  Oznacza to, że jeśli otrzymałeś od nas SMS-a o rozpoczęciu naliczania opłat, a nie otrzymałeś SMS-a o zakończeniu naliczania opłat - za aktywności wykonane w roamingu UE ponosisz dodatkową opłatę.

 • Pytania i odpowiedzi dotyczące roamingu w UE

  Mieszkam w pobliżu granicy i moja sieć często łączy się z siecią w sąsiednim kraju. Czy będę mógł korzystać z roamingu regulowanego bez ryzyka, że przekroczę swoje limity?
  Połączenia będą traktowane w danym dniu jako krajowe, a nie roamingowe pod warunkiem, że Twój telefon połączy się z siecią krajową przynajmniej raz w ciągu dnia. Nie ma znaczenia, czy telefon połączy się tego dnia także z siecią sąsiedniego państwa.

  Dlaczego będąc w Niemczech na fakturze mam naliczoną opłatę za połączenia, które były wykonywane ze Szwajcarii?
  Taka sytuacja może mieć miejsce i nie dotyczy to tylko Szwajcarii, ponieważ połączenia w roamingu są taryfikowane według sieci, w której Twój telefon jest zalogowany i wykonuje połączenia, a nie według terytorium, na którym się znajduje.
  W strefie przygranicznej zasięgi sieci sąsiadujących państw nakładają się na siebie i mogą sięgać daleko poza linie granic. Może tak się zdarzyć zwłaszcza w przypadku następujących krajów:

  • Chorwacja > Bośnia i Hercegowina, Serbia, Czarnogóra
  • Grecja > Turcja, Albania
  • Francja, Włochy > Monako
  • Francja, Niemcy, Austria > Szwajcaria
  • Polska > Białoruś, Ukraina

  Czy nowe stawki roamingowe obowiązują również w Szwajcarii?
  Nie, ponieważ Szwajcaria nie należy do Strefy 1 (UE). Szwajcaria należy do Strefy 2 określonej w cennikach Orange.

  Ukraina jest stowarzyszona z UE, czy na jej terenie również obowiązują niższe stawki?
  Nie, na terenie Ukrainy nie obowiązują stawki dla Strefy 1 (UE).

  Czy zostaną mi naliczone opłaty wstecz, tj. od 15.06.2017?
  Nie. Opłaty naliczane są od momentu kiedy otrzymałeś SMS-a z informacją o rozpoczęciu naliczania opłat.

  Jaka jest podstawa prawna weryfikacji korzystania z numeru w roamingu?
  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2015/2120 z 25.11.2015. zmieniające rozporządzenie (UE) w sprawie roamingu w publicznych sieciach łączności ruchomej wewnątrz Unii zwanym dalej „Rozporządzeniem”. Obowiązuje od 15.06.2017.

  Czy po zmianach w roamingu mogę taniej dzwonić za granicę?
  Zmiany dotyczą połączeń w roamingu, czyli wykonywanych, gdy przebywamy za granicą i korzystamy z karty SIM polskiego operatora. Ceny połączeń międzynarodowych, czyli wykonywanych z Polski pod numery zagraniczne, nie zmieniły się.

  Jakie koszty będę ponosił jadą do Wielkiej Brytanii i Gibraltaru po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europeijskiej?
  W związku z opuszczeniem przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej, od 1 stycznia 2021 Wielka Brytania zostaje przeniesiona z grupy krajów Strefy 1 (Unia Europejska, kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego i terytoria zależne) do Strefy II (Więcej Europy).

  Jednak obecnie atrakcyjne ceny połączeń i innternetu w roamingu w Wielkiej Brytanii pozostają bez zmian.

  Nju mobile od 1 stycznia 2021 wprowadziło specjalną ofertę dla osób odwiedzających Wielką Brytanię. Dzięki niej, klienci podróżujący do Wielkiej Brytanii i Gibraltaru będą mogli nadal korzystać z połączeń telefonicznych oraz internetu w roamingu na atrakcyjnych warunkach - takich samych jakie obowiązują w krajach Unii Europejskiej (Strefa 1). Promocja obowiązuje do 31 maja 2021, o kolejnych ofertach będziemy informować na bieżąco.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się przydatne?