profil na forum

nick
stanley99
nowicjusz

moje ostatnie

Nju Światłowód- Modem ONT

(2024-04-09 17:47 w wątku Nju Światłowód- Modem ONT)

to jest odpowiedź na post:

Coraz więcej pytań na forum dotyczy światłowodu. Na pewno warto byłby utworzyć osobny dział? Ale kto miałby to zrobić? Bo administratora to tu chyba nie było z 5 lat...



Zgadza się. To chyba najdziwniejsze forum z jakim miałem do czynienia. Nie tylko pod względem graficznym ;-)  Od dawna wyglada na porzucone przez administratorów/moderatorów. Aczkolwiek chyba czasem ktoś restertuje, żeby się jakoś kulgało ;-) Sporo błędów, chociażby wstawianie dziwnych tagów powodujących nieraz niemal całkowitą nieczytelność tekstu (na to jest sposób - przed wysłaniem posta trzeba tekst zaznaczyć  i usunąć formatowanie). Albo nie pojawianie się postów w "najnowszych wątkach i odpowiedziach" (tu nie odkryłem żadnych związków - czasem się pojawi, czasem nie).
Rozumiem jeszcze gdyby to było jakieś niszowe forum założone przez chwilowych entuzjastów danej dziedziny, zazwyczaj młodych. Takie fora z czasem "umierają" w sposób naturalny - entuzjazm się kończy, nie ma chętnych do dalszych  opłat za serwer, itd. Tutaj jednak mamy do czynienia z forum należącym bądź co bądź do jednego z największych operatorów, mam na myśli głównego właściciela. Rozumiem, że w submarce pewne rzeczy są uproszczone, robione trochę "po taniości" właśnie po to, aby maksymalnie obniżyć koszty, ale też żeby móc zaproponować klientom niższe ceny. 
Jednak tutaj wizerunkowo nie wygląda to za dobrze.

ta odpowiedź była przydatna
dla 0 osób

Nju Światłowód- Modem ONT

(2024-04-08 10:23 w wątku Nju Światłowód- Modem ONT)


@denio
Dzięki bardzo za odpowiedź. Przy okazji ponawiam pytanie: czy w NJU światłowód jest publiczny IP? Mógłbyś sprawdzić?


@stefan
ONT = Optical Network Terminal - terminal światłowodowy umożliwiający bezpośrednie podłączenie własnego routera. Przydatne jesli ktoś ma trochę większe wymagania odnośnie sieci, np. sporo urządzeń typu "smart dom" i/lub bardziej zaawansowany router niż dostarczany przez operatora. Tutaj jest fajnie wyjaśnione:


https://www.hejdom.pl/blog/28-smart-rozwiazania/321-swiatlowod-orange-i-wlasny-router-ont.html

ta odpowiedź była przydatna
dla 0 osób

Dlaczego mam rachunek ponad 50zł a nie 39zł?

(2024-03-28 09:09 w wątku Dlaczego mam rachunek ponad 50zł a nie 39zł?)

Mnie wkrótce minie 8 lat w Nju. I też na razie zostaję ;-)
Nigdy, ale to NIGDY nie miałem zawyżonego rachunku bez powodu. Owszem, nie raz i nie dwa był ponad limit, lecz zawsze miało to uzasadnioną przyczynę, np. w rozmowie z płatną infolinią czy SMS premium. Zawsze było widoczne w rachunku szczegółowym, tylko trzeba było ze zrozumieniem doczytać.

ta odpowiedź była przydatna
dla 1 osób

Nju Światłowód- Modem ONT

(2024-03-13 18:16 w wątku Nju Światłowód- Modem ONT)

<span >Dzięki bardzo za odpowiedź. Ogólnie wiem na jakiej zasadzie działa NJU. Z ich usług mobilnych korzystam już ok. 8 lat. Wiem, że różnice cenowe biorą się głównie stąd, że w NJU mogę wybrać dowolny kolor, pod warunkiem, że będzie to niebieski, czy raczej źółty+niebieski ;-) Dlatego jeśli chodzi o terminal raczej spodziewałem się, że raczej ?przymusowo?  dostanę Funboxa ;-)
<span >Natomiast nie bardzo rozumiem części wypowiedzi odnośnie publicznego adresu IP. Jak to ?nie można się dostać?? Przecież publiczny IP to jest właśnie taki - jak sama nazwa mówi - do którego można dostać się ?publicznie?, z zewnątrz, praktycznie z całego internetu. Czyli jak - publiczny, ale jakoś blokowany? Trochę bez sensu jak dla mnie. Zamiast ?tracić? cenne IP publiczne już lepiej dla operatora by było przydzielać adresy z puli niepublicznych, na zasadzie CG-NAT, Tak jak to jest w usługach mobilnych.<span >
<span >Piszesz także o Orange dla firm. Nie miałeś czasem na myśli stałego IP? W poprzednim poście wyraźnie pisałem, że wystarczy mi IP zmienny (publiczny oczywiście). A taki o ile mi wiadomo jest w Orange Światłowód dla klientów indywidualnych. Ponawiam zatem pytanie - czy tak samo jest w NJU Światłowód? Tzn. IP publiczny zmienny?
<span >Pozdrawiam

<span >EDIT
<span >W międzyczasie znalazłem taką dyskusję:<span >
https://forum.mediaswiat.pl/viewtopic.php?t=10725&postdays=0&postorder=asc&start=15

<span >(post od @Sigmund z 22-02-2024, 17:52  )
<span >Według tego użytkownika IP jest publiczny, zmienny? Czy ktoś z użytkowników   NJU Światłowód mógłby jeszcze potwierdzić?


ta odpowiedź była przydatna
dla 0 osób

Nju Światłowód- Modem ONT

(2024-03-12 17:27 w wątku Nju Światłowód- Modem ONT)

Dołączam się do pytania.
Oraz: czy w NJU  Światłowód łącze ma publiczny adres IP? (podkreślam: publiczny, może być zmienny).
Pozdrawiam.

ta odpowiedź była przydatna
dla 0 osób