forumnju z rachunkiemofertaPrzepadnięcie środków (25zł) przy zmianie oferty z nju na kartę na nju internetowy.

Przepadnięcie środków (25zł) przy zmianie oferty z nju na kartę na nju internetowy.

 

Przepadnięcie środków (25zł) przy zmianie oferty z nju na kartę na nju internetowy. (2017-01-22 16:47)

Dzień dobry.

Podczas zmiany oferty z "nju na kartę" na "nju internetowy" z konta zniknęły mi środki w wysokości ponad 25zł.

Proszę o informację w jaki sposób środki te mogę odzyskać ?
Pozdrawiam.
Tomasz

 

Przepadnięcie środków (25zł) przy zmianie oferty z nju na kartę na nju internetowy. (2017-01-22 18:27)

po zmianie z oferty na kartę do oferty z rachunkiem nie wykorzystane środki przepadają, jak w każdej innej sieci w Polsce.
Jeśli nie wykorzystałeś tych 25zł wcześniej na np. SMS-y premium itp. to już po zawodach.

 

Przepadnięcie środków (25zł) przy zmianie oferty z nju na kartę na nju internetowy. (2017-01-23 10:50)

Dziękuję za potwierdzenie faktu, o którym napisałem , że środki przepadają.
Z którego punktu w regulaminie operatora Orange to wynika ?
Nie udało mi się znaleźć zapisu w regulaminie, który precyzowałby zagarnięcie środków przez operatora Orange w przypadku zmiany typu usługi.
Tomasz.



~tomasz2017

 

Przepadnięcie środków (25zł) przy zmianie oferty z nju na kartę na nju internetowy. (2017-01-23 19:33)

Nie znam odpowiedzi na tak zadane pytanie.

Osobiście nie analizuję regulaminów usług pod tym kątem.
Skoro wiem, że analogicznie 2+2=4 to nie szukam potwierdzenia tego w regulaminie, bo zwyczajnie szkoda mi na to czasu.

Znam branżę od wielu lat i dla mnie sprawa jest prosta, dopóki korzystasz z oferty na kartę to obowiązują Ciebie zasady tej oferty. Skoro rezygnujesz z tej oferty to rezygnujesz również ze środków na takiej karcie i jest to Twój wybór kiedy zrezygnujesz z tego pre-paida tj. przed, czy po wykorzystaniu pozostałych środków.

Nie słyszałem aby póki co obowiązywał przepis nakazujący zwrot za niewykorzystane środki z oferty na kartę, więc ta dyskusja jest zbędna.
Nie tyczy się to Orange ale wszystkich sieci w Polsce i mogę zaryzykować, że nawet w całej Unii Europejskiej i być może na świecie.

Póki co konto pre-paid to nie bank do którego wpłacasz kasę, a jak rezygnujesz to możesz odzyskać pozostałe środki.
Co prawda pojawiają się jakieś głosy, aby operatorzy jednak zwracali niewykorzystane środki dlatego być może w ciągu najbliższych kilku lat tak będzie ale póki co takiego przepisu nie ma.

 

Przepadnięcie środków (25zł) przy zmianie oferty z nju na kartę na nju internetowy. (2017-01-24 15:30)

Obecnie prowadzone jest przez UOKIK postępowanie w tej sprawie.
https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=12582

"<strong>Postępowanie przeciwko przedsiębiorcy może zakończyć się </strong><strong>wydaniem decyzji zakazującej stosowania praktyki</strong> naruszającej prawa słabszych uczestników rynku oraz nałożeniem kary pieniężnej w wysokości do 10 proc. obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok nałożenia kary. W wydawanych decyzjach Prezes UOKiK może również określić środki usunięcia trwających skutków bezprawnej praktyki przedsiębiorcy."

~amaltea

 

Przepadnięcie środków (25zł) przy zmianie oferty z nju na kartę na nju internetowy. (2017-01-24 15:43)

> Osobiście nie analizuję regulaminów usług pod tym kątem.
> Skoro wiem, że analogicznie 2+2=4 to nie szukam potwierdzenia tego w regulaminie, bo zwyczajnie szkoda mi na to czasu

Jest to moim zdaniem błędne założenie, ponieważ operatorzy często różnią się ofertami i regulaminami. Powołujesz się na matematykę, która jest przedmiotem ścisłym i deterministycznym, co jest tutaj chybioną analogią.

> Znam branżę od wielu lat i dla mnie sprawa jest prosta, dopóki korzystasz z oferty na kartę to obowiązują Ciebie zasady tej oferty. Skoro rezygnujesz z tej oferty to rezygnujesz również ze środków na takiej karcie i jest to Twój wybór kiedy zrezygnujesz z tego pre-paida tj. przed, czy po wykorzystaniu pozostałych środków.

Ja natomiast patrzę się na branżę z zewnątrz i sprawa wydaje mi się też prosta: środki niewykorzystane powinny - przynajmniej - przechodzić na konto w nowej ofercie tego samego operatora.

> Nie słyszałem aby póki co obowiązywał przepis nakazujący zwrot za niewykorzystane środki z oferty na kartę, więc ta dyskusja jest zbędna.

Ja nie słyszałem o zakazie realizacji takich zwrotów, więc dyskusja na ten temat wydaje mi się jak najbardziej zasadna.

> Nie tyczy się to Orange ale wszystkich sieci w Polsce i mogę zaryzykować, że nawet w całej Unii Europejskiej i być może na świecie.

Nie ryzykuj w ten sposób. W Europie już od dawna praktykuje się tzw. "leftover credit refund" , którego proces wygląda podobnie jak opisany tutaj: http://www.moneysavingexpert.com/reclaim/telecoms-credit-reclaiming

> Co prawda pojawiają się jakieś głosy, aby operatorzy jednak zwracali niewykorzystane środki dlatego być może w ciągu najbliższych kilku lat tak będzie ale póki co takiego przepisu nie ma.

Obecnie prowadzone jest postępowanie UOKiK (rozpoczęte w 2016r.) w tej sprawie (zwrot środków) m.in. przeciwko Orange, co najprawdopodobniej zakończy się milionowymi karami dla operatora.

~amaltea

 

Przepadnięcie środków (25zł) przy zmianie oferty z nju na kartę na nju internetowy. (2017-01-24 19:34)

Zasada ogólna jest prosta, niewykorzystane środki w pre-paid przepadają, stąd przykład z 2+2=4, jako, że jest to fakt obowiązujący i nie podlegający dyskusji przez ostatnie ok. 20 lat, czyli niemal stały i pewny jak zasady matematyczne.

To, że teraz ktoś chce to zmienić wcale nie znaczy, że to na 100% zmieni.
Postępowanie faktycznie toczy się przeciwko wszystkim operatorom w Polsce z tzw. wielkiej czwórki ale co z tego wyniknie to nie wiadomo.

W pre-paid za doładowanie konta można otrzymać usługi "gratis" zależne np. od wysokości doładowania. Nie trzeba płacić abonamentu ale trzeba doładowywać konto, aby utrzymać ważność konta.
Jak ktoś robi z konta pre-paid skarbonkę i nie wykorzystuje systematycznie tych środków to jego sprawa.

Jeśli finalnie okaże się, że operatorzy będą musieli oddawać niewykorzystane środki to moim zdaniem stracą na tym klienci, bo skończą się promocje z "darmowymi" usługami i za niemal wszystko trzeba będzie płacić.
Obecnie np. w Redbull można mieć "darmowe" 100GB/mc za utrzymywanie aktywnego konta pre-paid i saldo min. 30zł.
Jeśli zwroty będą obowiązkowe to na 99,99% ta oferta zniknie z rynku, bo operator niewiele na tym będzie zyskiwał, a wręcz może stracić.
Chyba, że usługa z "darmowej" zmieni się na płatną np. 45zł/mc.
Ogólnie widzę pogarszające się oferty komórkowe i operatorzy zmuszają klienta do wydawania kwot minimalnych po których mają masę usług "darmowych".

Masz rację, że na zachodzie zwracają środki, choć sam korzystałem z karty zachodniej to nie miałem świadomości, że mogę skorzystać ze zwrotu.
Ale z drugiej strony nie miałem problemu ze zużyciem np. 10 EUR ze swojej karty zanim z niej zrezygnowałem albo wtedy jeszcze nie było tych przepisów.

Dodatkowo będąc w jednym z krajów na zachodzie okazuje się, że idąc do sklepu i chcąc kupić doładowanie to najniższy nominał doładowania to 20 EUR, a kiedyś spokojnie można było kupić za 10 EUR i za 10 EUR dawali pakiet 1000 minut, 1000 SMS i 1000 MB, teraz za analogiczny i proporcjonalnie większy pakiet trzeba wydać min. 15 EUR.
Może u Nas będzie podobnie, czyli pojawi się opcja zwrotu przy rezygnacji z pre-paida ale doładowanie do kupienia np. w Żabce będzie za min. 20zł i o awaryjnych doładowaniach po 5-10zł będzie można zapomnieć.

Jak dla mnie ktoś robi burzę w szklance wody ale w ogólnym rozrachunku wyjdzie tak, że to klient na tym więcej straci niż zyska.

Jest jeszcze sprawa MIXów, które podobnie jak pre-paidy mają doładowywane konto i często za subsydiowany telefon ktoś zobowiązuje się na doładowanie konta co miesiąc określoną kwotą i robi sobie skarbonkę jeśli mało używa telefonu. Jakoś nie wyobrażam sobie aby operator miał wtedy zwracać niewykorzystane środki.
Temat nie jest taki prosty, jak się może na pierwszy rzut oka wydawać, aby już teraz można było ferować wyroki co do finału sprawy.

 

Przepadnięcie środków (25zł) przy zmianie oferty z nju na kartę na nju internetowy. (2017-01-25 13:28)

Po interwencji u operatora (zgłoszenie reklamacji) przyznano mi rację i kwota 25zł zostanie doliczona na pokrycie najbliższych faktur za abonament. Tym samym temat jest już nieaktualny.

~tomasz2017

 

Przepadnięcie środków (25zł) przy zmianie oferty z nju na kartę na nju internetowy. (2017-01-25 21:47)

Temat może dla Ciebie już nieaktualny ale sam w sobie bardzo ciekawy.
Wręcz jestem przekonany, że rok temu dostałbyś odpowiedź negatywną, dlatego podejrzewam, że toczące się postępowanie przez UOKiK spowodowało, że operator zmiękł i poszedł Tobie na rękę.
Z tego można domniemywać, że UOKiK raczej nałoży obowiązek zwracania przez operatora niewykorzystanej kasy w pre-paid co najmniej w przypadku przejścia z pre-paida na rachunek w ramach oferty tego samego operatora.
Zobaczymy co najbliższa przyszłość przyniesie w tym temacie.

[edytowane przez nju_klient o 21:48 w dniu 2017-01-25]

odpowiedź

Przepadnięcie środków (25zł) przy zmianie oferty z nju na kartę na nju internetowy. | tomasz2017 (22.01.2017, 16:47)

Dzień dobry.

Podczas zmiany oferty z "nju na kartę" na "nju internetowy" z konta zniknęły mi środki w wysokości ponad 25zł.

Proszę o informację w jaki sposób środki te mogę odzyskać ?
Pozdrawiam.
Tomasz

wybierz obrazek niepasujący do reszty

Aby nie podawać nicka przy każdym komentarzu zaloguj się.

aktualnie na forum znajduje się:

29 gości i 1 zalogowanych użytkowników