Jak sformatować telefon?

Formatowanie telefonu, inaczej przywrócenie go do ustawień fabrycznych, polega na sprawnym usunięciu z pamięci wewnętrznej wszystkich osobistych danych. Czynność ta kasuje między innymi kontakty, historię połączeń czy wiadomości, zdjęcia, filmy i inne pliki. Co więcej, formatowanie smartfonu odinstalowuje również wszystkie ręcznie pobrane aplikacje, a także wylogowuje użytkownika ze wszystkich kont takich jak np. konto Google na telefonach z Androidem. Słowem – telefon wraca do stanu z dnia jego zakupu. A kiedy warto wykonać formatowanie telefonu? Jak to zrobić? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Formatowanie telefonu – kiedy się przydaje?

Przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych, w tym całkowite wyczyszczenie jego pamięci, przydaje się w różnych sytuacjach. Podstawową jest zamiar sprzedaży urządzenia. Bez względu na to, czy planujesz odsprzedać smartfon członkowi swojej rodziny lub znajomemu, czy obcej osobie albo np. w lombardzie, z pewnością nie chcesz, by nowy właściciel miał dostęp do Twoich informacji osobistych. Podstawą będzie zatem ich wykasowanie. Nie ulega jednak wątpliwości, że ręczne usuwanie wszystkich kontaktów, apek, dokumentów, zdjęć, zrzutów ekranu, połączeń i wielu innych danych zajęłoby Ci wiele czasu; a wciąż nie byłoby pewności czy na telefonie nie zostały jakieś śladowe informacje. Rozwiązaniem jest właśnie formatowanie telefonu.

Format warto również wykonać, gdy smartfon zaczął się zawieszać lub czas jego reakcji zauważalnie zwolnił. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być bowiem zapchanie pamięci wewnętrznej tak zwanymi plikami-śmieciami czy nawet obecność na dysku telefonu jakiegoś złośliwego oprogramowania. Jeśli zatem zastanawiasz się, czy format usuwa wirusy ze smartfonu, to odpowiedź jest pozytywna; przynajmniej w większości przypadków. Miej jednak na uwadze, że zdarzają się infekcje telefonu odporne na przywrócenie go do ustawień fabrycznych.

Przeczytaj również: Jak sprawdzić, czy telefon ma simlocka?

Formatowanie telefonu a kopia zapasowa

Nim przejdziemy do objaśnienia, jak sformatować telefon krok po kroku, omówimy pokrótce przygotowanie urządzenia do tej czynności. Przed przywróceniem go do ustawień fabrycznych warto bowiem wykonać kopię zapasową (inaczej: kopię bezpieczeństwa, backup) – dzięki niej nie utracisz swoich zdjęć, aplikacji czy kontaktów. To nic innego jak zapis danych umożliwiających odzyskanie informacji, które zostaną usunięte w ramach formatowania telefonu.

Kopia zapasowa jest zwykle przechowywana w chmurze. Możesz zatem skorzystać z niej na dowolnym urządzeniu, dzięki czemu nie musisz martwić się o to, jak odzyskasz wszystkie kontakty po zmianie telefonu czy przypominać sobie, z jakich korzystałeś aplikacji ani nawet ręcznie przerzucać całej zawartości galerii na wirtualny dysk. Wystarczy, że sprawdzisz, czy w Twoim telefonie była włączona automatyczna kopia zapasowa. Jeśli tak, wszystkie dane były przekazywane do chmury na bieżąco. Jeżeli nie, to wykonasz ją w kilka chwil – musisz tylko odnaleźć tę funkcję w ustawieniach. W telefonach z Androidem wybierz kolejno: Ustawienia => Google => Kopia zapasowa => Utwórz kopię zapasową teraz. Z kolei na iPhonie: Ustawienia => Twój avatar => iCloud => Backup w iCloud => Utwórz backup tego iPhone’a => Utwórz backup teraz.

OK, kopia zapasowa jest gotowa – zatem jak zrobić format telefonu?

Jak sformatować telefon?

Formatowanie telefonu jest na szczęście dziecinnie proste. W przypadku urządzeń z Androidem należy otworzyć Ustawienia, a następnie w zakładce System lub Ogólne wybrać opcję Kopia zapasowa, Backup, Ustawienia fabryczne czy Wyzeruj; nazewnictwo i dokładna ścieżka może się różnić zależnie od modelu smartfonu. Następnie pozostaje już tylko wyrażenie zgody na przywrócenie sprzętu do ustawień fabrycznych i poczekanie, aż proces dojdzie do skutku – trwa to zwykle kilka minut. Formatowanie telefonu zakończy się uruchomieniem go ponownie (restartem).

A jak sformatować telefon z system iOS? Na szczęście równie łatwo. Właściciele iPhonów również wybierają ustawienia, po czym przechodzą do zakładki Ogólne. Następnie należy wybrać jedną z ostatnich opcji – Przenieś zawartość lub wyzeruj i kliknąć Wyzeruj, po czym poczekać na realizację żądania przez system. I gotowe!