Jak korzystać z internetu poza UE?

Wyjazd za granicę wymaga odpowiedniego przygotowania pod wieloma względami. Jednym z aspektów, o które trzeba zadbać, jest możliwość korzystania z internetu. To ważne, szczególnie poza Unią Europejską, gdzie stawki za transmisję danych są wysokie i większość z nas stara się ich unikać. Czy da się zoptymalizować ten koszt i nie wydać majątku, wrzucając na Instagram zdjęcia z wakacji? Przeczytaj poniższy artykuł, by sprawdzić, jak korzystać z internetu poza UE.

Internet poza UE – zobacz, co oferuje Twój operator

Najprostszym rozwiązaniem problemu kosztów, podczas korzystania z internetu poza Unią Europejską, jest roaming, jaki oferuje operator. Opłaty za taką usługę różnią się w zależności od kraju, w którym się przebywa. Na terenie państw UE oraz EOG (Europejskiego Okręgu Gospodarczego) transmisja danych jest zazwyczaj zawarta w pakiecie komórkowym polskich operatorów i nie wymaga wnoszenia dodatkowych opłat. W przypadku innych krajów obowiązują określone w cennikach stawki, ustalone zgodnie z podziałem na konkretne strefy. Jak działa roaming poza Unią Europejską?

W nju mobile w strefie 1 znajduje się cały obszar UE, EOG oraz terytoriów zależnych. Strefa 2 to pozostałe kraje europejskie, które nie wchodzą w skład wymienionych wcześniej organizacji. To między innymi Albania, Czarnogóra, Szwajcaria, Turcja, Wielka Brytania, Ukraina, Białoruś i wiele innych państw. Do strefy 3 należą Stany Zjednoczone oraz Kanada, z kolei strefa 4 obejmuje wybrane kraje Azji (Arabia Saudyjska, Bangladesz, Chiny bez Hong Kongu i Makau, Tajwan, Irak, Jordania, Singapur, Oman, Syria, Tajlandia) oraz Afryki (RPA, Liban, Sudan, Tunezja). W strefie 5 znajdują się państwa niewymienione wcześniej, a także roaming satelitarny oraz roaming na statkach. Internet poza UE w nju mobile kosztuje 31,76 zł za 1 MB w strefach 2 i 3 oraz 44,46 zł za 1 MB w strefach 4 i 5. By uniknąć wysokich opłat, klienci mogą włączyć bezpłatną blokadę transmisji danych.

Jak korzystać z internetu poza UE? Podmień kartę SIM!

Jednym ze sposobów na korzystanie z internetu poza Unią Europejską jest zakup startera od lokalnego operatora. Dzięki temu za niewielką sumę można zyskać pakiet danych niezbędny do komunikacji internetowej. Takie startery znajdziemy w kioskach i sklepach po dotarciu do kraju docelowego. W przypadku popularnych kierunków wakacyjnych kartę kupimy nawet na polskich serwisach aukcyjnych.

Rozwiązaniem, które również warto wziąć pod uwagę, są specjalne karty SIM. Mowa tu o produktach:
- MTX Connect – to karta SIM od mobilnego operatora internetowego, działająca w ramach szybkiej i bezpiecznej sieci na całym świecie;
- Forbesfone – jest międzynarodową kartą SIM z planem internetowym, który działa w 190 krajach. Jest ona kompatybilna z każdym urządzeniem bez simlocka;
- Truphone – to aplikacja pozwalająca na kupowanie i odnawianie pakietów na karcie eSIM, dzięki czemu nie trzeba wymieniać fizycznej karty w telefonie. Dzięki niej można łatwo uniknąć tradycyjnych opłat roamingowych.

Ogranicz korzystanie z internetu poza UE – zdaj się na lokalne WiFi

Jeśli wyjazd nie ma charakteru służbowego i nie trzeba być cały czas dostępnym online, warto wykorzystać ten czas na odpoczynek od sieci. Pakiet internetu poza UE nie jest koniecznością, a jego brak nie musi oznaczać zupełnego odcięcia od świata. Na zagranicznych wakacjach bez problemu można podłączyć się do lokalnych punktów WiFi – w hotelu, restauracji, na dworcu, na lotnisku czy w innym wyznaczonym punkcie. Nie zawsze jednak jest to rozwiązanie idealne, głównie ze względu na bezpieczeństwo danych. Dlaczego trzeba uważać na otwarty dostęp do internetu?

Publiczne sieci WiFi są narażone na ataki cyberprzestępców, co stanowi poważne zagrożenie. Choć są wygodną i w zasadzie bezpłatną opcją korzystania z internetu poza UE, niosą ze sobą duże ryzyko. Darmowy hotspot sprzyja zastawianiu cyberpułapek, takich jak phishing czy złośliwe oprogramowanie. Aby zminimalizować poziom niebezpieczeństwa, należy:
- dbać o regularne aktualizacje systemu urządzenia,
- zainstalować program antywirusowy,
- ustawić zapory sieciowe i hasła.
Jeśli nadal istnieje obawa się o bezpieczeństwo swoich danych, lepiej skorzystać z roamingu. Abonenci nju mobile mogą dokupić pakiet roamingowy 1 GB i używać go w 17 wybranych państwach: USA, Kanada, Albania, Australia, Chiny, Czarnogóra, Gruzja, Hongkong, Izrael, Katar, Mołdawia, Oman, Szwajcaria, Tajlandia, Turcja, Ukraina, Wietnam. To korzystne rozwiązanie, które pozwala zachować łączność internetową na dobrym poziomie za rozsądną cenę.