Rysik do telefonu - do czego służy i czym go zastąpić?

Rysiki do tabletu i telefonu nie są już tak popularne, jak kiedyś, ale ciągle mają swoich fanów. Jakie możliwości oferują i kiedy mogą się przydać? Jak działa uniwersalny rysik do telefonu? Czym różnią się podstawowe modele i najbardziej zaawansowane urządzenia? Sprawdź, co warto wiedzieć o rysikach do telefonu. Z artykułu dowiesz się też, z czego i jak zrobić najprostszy rysik do telefonu samodzielnie.

Jak działa i ile kosztuje rysik do telefonu?

Rysik do telefonu, nazywany też niekiedy stylusem, wyglądem najczęściej przypomina zwykły długopis. Tak jak długopis umożliwia też pisanie lub rysowanie, a przede wszystkim bardzo dokładne wskazywanie elementów na ekranie dotykowym oraz jego precyzyjną obsługę. Bardziej zaawansowane modele, zwłaszcza dedykowane konkretnym urządzeniom, oferują też szereg dodatkowych funkcji.

Najprostsze pozbawione akumulatora stylusy, których końcówka ma być po prostu bardziej precyzyjna niż palec, można kupić już od kilkunastu złotych. Wielofunkcyjne rysiki do tabletu i telefonu takich topowych marek jak Samsung czy Apple to jednak wydatek rzędu kilkuset złotych.

Co daje uniwersalny rysik do tabletu i telefonu?

Obecnie stosowane rodzaje wyświetlaczy w smartfonach są dużo wrażliwsze na dotyk niż wcześniejsze generacje ekranów. Większość osób do codziennej obsługi tabletu, a zwłaszcza telefonu nie potrzebuje więc dodatkowych urządzeń. Nawet przy prostych czynnościach rysik do telefonu daje jednak większą precyzję. Może przydać się choćby zimą, gdy nosi się rękawiczki albo paniom z dłuższymi paznokciami czy osobom starszym. Co więcej, eliminuje problem śladów palców na ekranie.

Przede wszystkim jednak uniwersalny rysik do telefonu sprawdzi się do pracy i do bardziej zaawansowanych zadań, takich jak między innymi:

- odręczne rysowanie, tworzenie notatek i podkreślanie tekstu;
- wypełnianie dokumentów i ich podpisywanie;
- prowadzenie prezentacji i szkoleń;
- wygodna odróbka zdjęć i edycja grafiki.

Jakie funkcjonalności mogą mieć zaawansowane modele rysików?

Najprostsze rysiki do telefonu umożliwiają obsługę ekranu urządzenia, bo podobnie jak ludzkie palce, przewodzą prąd. Taki stylus może zyskać dodatkowe funkcje głównie dzięki odpowiednim programom na telefonie czy tablecie (np. funkcji rozpoznawania pisma ręcznego i przekształcania go w dokument tekstowy w aplikacji do tworzenia notatek).

Oferuje jednak znacznie mniejsze możliwości niż zaawansowane rysiki, w tym te dedykowane poszczególnym urządzeniom (np. Samsung S Pen czy Apple Pencil). Modele tego typu są też znacznie bardziej precyzyjne, co pozwala na przykład intuicyjnie zmieniać grubość rysowanej linii. Współpracują także z konkretnymi ekranami, idealnie komunikując siłę nacisku i intencje użytkownika.

Zaawansowane rysiki do tabletu i telefonu zwykle są wyposażone w moduły Bluetooth i dodatkowe, programowalne przyciski funkcyjne. Szybko i intuicyjnie pozwalają zatem przełączać się pomiędzy różnymi czynnościami lub trybami (np. ołówkiem i gumką) oraz zdalnie sterować niektórymi funkcjami sprzętów na odległość (np. aparatem).

Czym zastąpić rysik do telefonu?

Jeśli oczekujesz zaawansowanych funkcjonalności, które oferują choćby Samsung S Pen czy Apple Pencil, warto zakupić oryginalny sprzęt producenta. Najprostszy rysik do telefonu możesz jednak spróbować zastąpić stylusem domowej produkcji. Do wykonania go będziesz potrzebować takich materiałów jak:

- długopis, metalowa rurka lub słomka albo ewentualnie ołówek/kredka;
- gąbka elektrostatyczna (do pakowania sprzętu elektronicznego) lub patyczek kosmetyczny albo wacik;
- folia aluminiowa lub cynowa.

Przyda się także taśma klejąca i nożyczki. Gdy już masz potrzebne rzeczy pod ręką, wykonanie własnego rysika do tabletu i telefonu zajmie Ci krótką chwilę.

Jak zrobić prosty rysik do telefonu?

Jeżeli jako uchwyt chcesz wykorzystać długopis, najpierw usuń z niego wkład (przy rurce/słomce nie ma takiej potrzeby). Następnie wytnij kawałek gąbki elektrostatycznej i wciśnij do końcówki długopisu/rurki/słomki tak, by stworzyć niewielką, miękką końcówkę, która będzie dotykać ekranu. Gąbka przewodzi prąd, wystarczy więc jeszcze tylko owinąć uchwyt oraz styk uchwytu i gąbki folią aluminiową, po czym zabezpieczyć konstrukcję taśmą klejącą.

Zamiast gąbki do stworzenia końcówki możesz wykorzystać kawałek patyczka kosmetycznego lub wacik wsunięte w koniec długopisu (wacikiem da się też owinąć ołówek czy kredkę). Żeby końcówka przewodziła prąd, możesz owinąć ją w całości folią aluminiową lub zostawić sam koniec nieowinięty i lekko zwilżyć go przez użyciem.