Co można zrobić ze starym telefonem?

Po raz kolejny trafiasz podczas sprzątania w szufladach czy szukania czegoś na dnie szafek na swoje dawne komórki – i po chwili sentymentalnej zadumy zastanawiasz się, co można zrobić ze starym telefonem? Wbrew pozorom możliwości jest całkiem sporo! Część z urządzeń, które zalegają w domach ludzi na całym świecie, może ze względu na całkowite uszkodzenie nadawać się już tylko do recyklingu lub niebanalnej instalacji artystycznej. Jednak spora część może też zostać przywrócona do obiegu – w tym celu funkcjonują skupy starych telefonów. Z naszego poradnika dowiesz się, jak wykorzystać stary telefon komórkowy.

Gdzie wyrzucić stare telefony, które są całkowicie uszkodzone?

Zacznijmy od omówienia tego, gdzie wyrzucić stare telefony, z którymi z pewnością nie da się już nic zrobić. Jeżeli zdarzyło Ci się przed laty przypadkowo wyprać smartfon w pralce, a do tego cały ekran jest popękany, to najpewniej uszkodzone są wszystkie jego podzespoły. W takim i wielu innych przypadkach pozostaje tylko jedno – wyrzucenie. Należy jednak pamiętać, że elektroodpadów (a takimi są między innymi telefony) nie można wrzucać do zwykłych śmieci. Wśród przydomowych i przyblokowych kubłów przeznaczonych na odpady recyklingowalne nie znajdziesz też specjalnego kosza na elektrośmieci. Co zatem zrobić z takim starym telefonem?

Najmniej wymagającym rozwiązaniem jest poczekanie na oficjalną zbiórkę elektrośmieci, w ramach której stary telefon zostanie przekazany do odpowiedniego recyklingu. W każdej gminie funkcjonuje harmonogram ich wywozu przez specjalistyczną firmę – wystarczy sprawdzić w sieci, kiedy ma on miejsce w Twoim mieście i w którym dokładnie miejscu można kłaść sprzęty i urządzenia do wywozu.

Jeżeli z różnych przyczyn nie chcesz czekać (bo pewnie zapomnisz, bo musisz zwolnić miejsce w szufladzie, bo właśnie się przeprowadzasz…), to możesz zanieść telefon do najbliższego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Elektronicznych. Jest jednak jeszcze jedno rozwiązanie, z którego możesz skorzystać „po drodze” innej czynności. W wielu sklepach i salonach operatorów komórkowych znajdują się specjalne pojemniki na elektrośmieci. Znajdziesz takowy między innymi w każdym salonie Orange.

Co zrobić ze starym telefonem, który jeszcze działa?

Pierwszym rozwiązaniem jest próba sprzedaży telefonu w lombardzie czy internecie. Skoro jednak mowa o starych komórkach i smartfonach, to zakładamy, że te leżą u Ciebie już trochę czasu – i przez ten czas nie udało się ich zbyć. W takich przypadkach pozostaje druga, również opłacalna finansowo opcja – skup starych telefonów w ramach Programu Re w Orange.

Misją Re jest wdrażanie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym. Dbamy zatem o to, by urządzenia, które wciąż nadają się do użytku, nie wylądowały na elektronicznym cmentarzysku, zanieczyszczając środowisko, tylko wróciły do obiegu. By dopełnić tego celu, Orange skupuje stare, ale działające i utrzymane w dobrym stanie smartfony. Ewentualne drobne uszkodzenia są naprawiane, a telefony sprzedawane później nowym właścicielom. I nic się nie marnuje! Wycenę odbywa się oczywiście indywidualnie – jeśli chcesz się dowiedzieć, ile Orange Ci zaproponuje za Twój stary telefon, to przynieś go do salonu albo skorzystaj z opcji wyceny i sprzedaży online. W tym drugim przypadku wyślesz smartfon bezpłatnie kurierem, a pieniądze dostaniesz przelewem.

W zamian za sprzęt otrzymasz nie tylko zapłatę, ale również bon na zakupy w salonach Orange – z pewnością przyda się na zakup nowego telefonu lub innego urządzenia.

Jak wykorzystać stary sprawny telefon komórkowy w ciekawy sposób?

Zastanawiasz się, jak możesz samodzielnie wykorzystać swój stary sprawny telefon komórkowy? I na to znajdzie się kilka rozwiązań. Część z nich może być naprawdę zaskakująca, a przy okazji idealnie dowodzi, jak wiele można jeszcze zrobić ze starymi urządzeniami elektronicznymi.

- Mini-monitoring – sprawny smartfon przyda się np. do monitorowania niemowlęcia leżącego w łóżeczku czy zwierzaka pozostawionego samego w domu; może zatem pełnić funkcję elektronicznej niani z kamerą. W tym celu wystarczy podłączyć go do prądu, ustawić w miejscu, które chce się monitorować i zainstalować aplikację do monitoringu na żywo (np. Camy – Live Video Monitoring dostępnej w AppStore i Google Play) zarówno na starym, jak i nowym telefonie. Obecny smartfon posłuży do oglądania rejestrowanego obrazu.
- Nawigacja samochodowa – nie masz GPS-a, za to masz stary smartfon? W takim razie zamocuj go w uchwycie samochodowym na telefon, podłącz do prądu i odpal mapy!
- Dodatkowy budzik – wielokrotne klikanie drzemki w telefonie to popularny problem osób, które "lubią sobie pospać". Jeśli jesteś jedną z nich, to możesz swój stary działający telefon wykorzystywać w formie dodatkowego budzika, który będzie leżał wystarczająco daleko, byś nie mógł włączyć drzemki.