Co to jest transfer danych i jak z niego korzystać?

W dzisiejszych czasach korzystanie z internetu stało się codziennością. Nic dziwnego – to dzięki niemu można oglądać filmy w autobusie, czytać newsy podczas przerwy w pracy, uczyć się i grać online w ulubione gry czy sprawdzić, jak dotrzeć do najbliższej apteki. Aby jednak cieszyć się dobrą jakością i prędkością internetu, potrzebny jest transfer danych. Co to jest? Odpowiadamy!

Co jest transfer danych?

Transfer danych jest absolutną podstawą korzystania z sieci. To właśnie ten proces wykorzystywany jest podczas korzystania z internetu, abyś mógł swobodnie wysyłać zdjęcia znajomym, pobierać muzykę, oglądać filmy czy przeglądać portale społecznościowe. Najprościej rzecz ujmując, transfer danych jest przesyłem danych między urządzeniami i siecią. Pojęcie to znane jest również jako transmisja danych.

• Limit transferu danych – co to jest?

Każdy wpis w social-mediach, opublikowane lub pobrane zdjęcia, każda sekunda odtworzonego serialu, filmu i filmiku, a więc wszystkie dane, mają swój „internetowy rozmiar” określany w kilo-, mega- i gigabajtach (KB, MG i GB). Gdy operator sieci daje Ci do dyspozycji określoną liczbę GB, które możesz miesięcznie wysłać, odtworzyć oraz pobrać, to mówimy o limicie transferu danych.

Limit transferu danych, a dokładniej poziom jego zużycia warto kontrolować przede wszystkim w przypadku korzystania z internetu mobilnego oraz komórkowego pakietu internetu. Dzięki temu będziesz wiedzieć, kiedy Twój internet zacznie zwalniać, a jakość przeglądanych w sieci plików zmaleje. To, ile internetu pozostało do wykorzystania, możesz sprawdzić np. specjalnym kodem wprowadzanym na klawiaturze wybierania numeru połączenia, w swoim koncie klienta u operatora albo SMS-em. Sprawdź tutaj, którym kodem zweryfikować aktualny stan swojego pakietu komórkowego w nju mobile!

Limit transferu danych – internet komórkowy, mobilny i stacjonarny

Limit transferu danych nie występuje w przypadku każdego rodzaju internetu. Możemy podzielić go na trzy typy:

  • Komórkowy, czyli ten, z którego możesz korzystać na telefonie w ramach pakietu danych w usługach mobilnych.
  • Mobilny, a więc internet bezprzewodowy udostępniany na różne urządzenia. Dane są pobierane z karty SIM umieszczonej w jednym z urządzeń (np. smartfonie) albo przenośnym routerze. Z siecią mogą łączyć się przez Wi-Fi wszystkie sprzęty będące w pobliżu tego, który działa jako router.
  • Stacjonarny, czyli domowy/firmowy internet kablowy. Działa tylko w lokalu, do którego został poprowadzony kablowo, a sprzęty mogą się z nim łączyć „po kablu” podpiętym do modemu albo przez Wi-Fi, jeśli do modemu został podłączony router Wi-Fi.

Limit transferu danych występuje w przypadku internetu komórkowego oraz mobilnego. Dostajesz do dyspozycji określoną liczbę GB (przy najmniejszych pakietach komórkowego: czasem MB), które możesz wykorzystać. A co się dzieje po przekroczeniu limitu danych? Wówczas internet bardzo mocno zwalnia, a dostęp do sieci zostaje zwykle całkowicie zablokowany. Przy mobilnym można zwykle wykupić dodatkowy pakiet danych, a w przypadku komórkowego zawsze masz taką opcję.

Internet stacjonarny nie ma limitu transferu danych, ale działa z określoną prędkością maksymalną. Zdecydowanie najwyższą prędkość (do wyboru przy podpisywaniu umowy) oferuje sieć światłowodowa, ze względu na specyfikację okablowania, a tym samym – działanie światłowodu.

Przeczytaj też: Jak sprawdzić żywotność baterii w telefonie?

Jak zmniejszyć zużycie transferu danych w telefonie?

Istnieją sposoby na to, jak zmniejszyć zużycie transferu danych w telefonie czy na tablecie – inne niż korzystanie z Wi-Fi zawsze wtedy, gdy jest to możliwe. Działają one zarówno w przypadku korzystania z danych pakietowych w ramach usług komórkowych, jak i przy łączeniu się z internetem mobilnym. Dzięki wdrożeniu tych metod (lub części z nich) możesz odsunąć w czasie konieczność dokupienia dodatkowego pakietu GB lub sprawić, że nie będzie on potrzebny. Przede wszystkim:

  • Sprawdź, czy Twoje ulubione aplikacje mają „lżejszą” wersję – są zwykle oznaczone jako lite (np. Facebook Lite, Twitter Lite, Messenger Lite, Instagram Lite), choć oznaczenie bywa też inne (np. Gmail Go, YouTube Go, Opera Mini). To oficjalne wersje oryginalnych aplikacji pozbawione mniej potrzebnych ozdobników czy funkcji, dzięki czemu aplikacje lite pobierają mniej danych (i mniej obciążają procesor, więc telefon działa szybciej).
  • Włączaj filmy i gry w niższej rozdzielczości – im wyższa rozdzielczość wyświetlanych obrazów, tym wyższy transfer danych, a więc telefon zużywa ich więcej.
  • Ustaw tryb oszczędzania danych w telefonie – dzięki niemu aplikacje nie będą mogły pobierać danych w tle, czyli wtedy, gdy z niego nie korzystasz. W przypadku smartfonów z Androidem wejdź w Ustawienia > Sieć i internet > Oszczędzanie danych > Włącz/Wyłącz oszczędzanie danych. A na iPhonach: Ustawienia > Ogólne > Odświeżanie aplikacji w tle > Odświeżanie aplikacji w tle Wł./Wył./Wi-Fi/Wi-Fi i komórkowa.
  • Ustaw tryb oszczędzania danych w poszczególnych aplikacjach – możesz też wybrać apki, z których korzystasz najrzadziej i tylko w nich wyłączyć odświeżanie danych w tle. Wchodzisz w dział Aplikacje w ustawieniach telefonu, szukasz interesującej Cię apki i w opcjach tej konkretnej wybierasz oszczędzanie danych/blokadę odświeżania w tle.
  • Wyłącz automatyczne aktualizacje – lub zezwól na nie tylko wtedy, gdy łączysz się z Wi-Fi, preferencje możesz zaznaczyć w ustawieniach telefonu. Smartfon może automatycznie pobierać aktualizacje systemu oraz każdej aplikacji, co często wiąże się z wysokim zużyciem transferu danych.