Odzyskiwanie danych z telefonu – jak przywrócić usunięte pliki?

Przypadkowo skasowałeś ważny dokument lub pamiątkowe zdjęcie? Nie wszystko stracone – pliki nie znikają bezpowrotnie. Istnieją sposoby, dzięki którym możesz odzyskać usunięte dane. Podpowiadamy, jak to zrobić.

W pamięci smartfonów przechowujemy setki, a nawet tysiące plików. Niestety, z tego powodu łatwo omyłkowo usunąć ważne dane. Utrata zdjęć, na których uchwycone zostały niepowtarzalne chwile, to bolesna strata. Na szczęście w wyniku omyłkowego wybrania opcji "usuń" pliki nie znikają całkowicie z pamięci wewnętrznej telefonu. Trafiają one do kosza, w którym przechowywane są przez jakiś czas. Możesz więc je bez większego problemu odzyskać. Jak to zrobić?

Jak odzyskać dane na telefonie z iOS-em?

Jeżeli niechcący usunąłeś zdjęcie z iPhone’a, wejdź w "Zdjęcia", a następnie w "Albumy". Znajdziesz tam album "Ostatnio usunięte" – a w nim pliki, które skasowałeś. Dane są przechowywane w tym miejscu przez 30 dni od momentu usunięcia. Zaznacz pliki, które chcesz przywrócić, wybierz opcję "Odzyskaj" i gotowe. Możesz również skorzystać z opcji "Odzyskaj wszystkie".

Jak odzyskać dane na telefonie z Androidem?

Jeżeli korzystasz z urządzenia z systemem Android 11 (lub nowszym), w przeglądarce plików znajdziesz folder "Ostatnio usunięte". Trafiają tam wszystkie usunięte przez Ciebie dokumenty, zdjęcia i pliki wideo. Pliki zostają trwale usunięte dopiero po 30 dniach od momentu, w którym znajdą się w koszu. Jak odzyskać dane? Wejdź w folder "Ostatnio usunięte", wskaż interesujący plik i wybierz opcję "Przywróć". Zostanie przeniesiony do poprzedniej lokalizacji (czyli np. do folderu Zdjęcia).

Jak widać, jeżeli dane znajdują się w koszu, ich odzyskanie nie jest problemem. Gorzej, jeżeli od usunięcia pliku minęło ponad 30 dni i został on usunięty z kosza. W takiej sytuacji możesz spróbować użyć programu typu "data recovery". Skuteczność programów uzależniona jest od wielu czynników. Gdy telefon został uszkodzony np. w wyniku upadku czy zalania, najlepszym rozwiązaniem może być skorzystanie z pomocy profesjonalistów. Wiele serwisów oferuje usługę odzyskiwania danych z pamięci telefonów, a także z kart SD i dysków HDD.

Jak zabezpieczyć dane przed przypadkowym usunięciem?

Stare przysłowie mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć i sprawdza się to również w tym przypadku. Regularne tworzenie kopii zapasowych uchroni Cię przed dotkliwymi skutkami utraty danych. To prosta i skuteczna metoda, dzięki której nie musisz martwić się o cenne pliki. Jak tworzyć backup danych?

Najwygodniejszą metodą jest chmura, w której umieścisz kopię danych z telefonu. Użytkownicy iPhone’ów mają do dyspozycji domyślną chmurę iCloud. Usługa automatycznie tworzy kopie wszystkich zdjęć i dokumentów, które zapisywane są w pamięci urządzenia, i umieszcza je w na zewnętrznym serwerze. Jeżeli korzystasz z urządzenia z Androidem, do wyboru masz kilka możliwości. Usługi takie jak Dropbox, OneDrive, Zdjęcia Google czy Google Drive umożliwiają wybranie folderów, które zostaną automatycznie zsynchronizowane. Gdy we wskazanym folderze pojawi się nowy plik (np. zdjęcie), jego kopia zostaje automatycznie umieszczona w chmurze. Nie musisz pamiętać o ręcznym przesyłaniu plików, aplikacja zrobi to za Ciebie. Do zdjęcia czy dokumentu będziesz miał dostęp z dowolnego urządzenia (np. z laptopa lub drugiego smartfona), nawet jeżeli oryginalny plik zostanie usunięty z pamięci telefonu. Dane przechowywane w chmurze możesz także szybko udostępnić innym osobom.

Mniej wygodną metodą jest tworzenie kopii zapasowej, którą przechowujesz na innym urządzeniu, np. na laptopie. Ten sposób nie wymaga korzystania z dodatkowych usług – po prostu podłączasz telefon za pomocą kabla USB i kopiujesz dane na twardy dysk komputera. W razie awarii telefonu nie musisz odzyskiwać danych – wszystkie pliki znajdują się także w drugiej lokalizacji. Ręczne tworzenie kopii zapasowej danych wymaga systematyczności. Backup należy tworzyć regularnie – w przeciwnym razie ta metoda może okazać się mało pomocna.