Jak dbać o smartfona zimą?

Gdy temperatura spada poniżej zera, warto szczególnie zadbać o telefon. Jak działają baterie litowo-jonowe na mrozie? Jak zadbać o smartfon na mrozie? Wszystko Ci wytłumaczymy. Poznaj wskazówki dotyczące tego, jak dbać o telefon na mrozie.

Smartfon ma mrozie – co może zaszkodzić?

Śnieg, deszcz, skraplanie się pary wodnej na ekranie i oczywiście niskie temperatury – zimą, smartfon jest narażony na naprawdę wiele niesprzyjających czynników. Jakie są największe zagrożenia dla smartfona na mrozie?

- Niskie temperatury
Temperatury poniżej zera są znacznym utrudnieniem dla optymalnej pracy smartfona. Szczególnie niebezpieczne są znaczne wahania temperatur, czyli przykładowo wchodzenie z telefonem z siarczystego mrozu do ciepłego pomieszczenia. Warto wcześniej nieco rozgrzać smartfon w dłoniach, aby zniwelować różnicę temperatur.

- Skraplanie się pary wodnej
Połączenie niskiej temperatury, dużej wilgotności, a w dalszej kolejności wejście do ogrzewanego pomieszczenia, może spowodować kondensację, czyli skraplanie się pary wodnej na ekranie urządzenia. Para może osadzić się na zewnętrznych, ale także wewnętrznych elementach telefonu.

- Opady śniegu i deszczu
Korzystanie ze smartfona zimą, gdy intensywnie pada deszcz lub śnieg, może przyczynić się do niebezpiecznego zalania telefonu i uszkodzenia niewodoszczelnych podzespołów.

Telefon na mrozie – co może ulec uszkodzeniu?

Poprzez nieodpowiednie używanie telefonu na mrozie, możesz spotkać się z różnymi awariami sprzętu. Co najczęściej ulega uszkodzeniu?

- Awarie w działaniu wyświetlacza
Niskie temperatury wpływają na zmniejszenie objętości szkła, przez co staje się bardziej podatne na uszkodzenia. Uważaj, gdy wchodzisz z wychłodzonym smartfonem do mieszkania – występuje wtedy duże obciążenie termiczne i nawet lekkie uderzenie telefonu o powierzchnię, podczas odkładania go na blat stołu, może spowodować pęknięcie ekranu.

- Spadek pojemności baterii
Baterie litowo-jonowe są dość wrażliwe na spadki temperatury. Zachodzące w nich reakcje chemiczne są spowolnione, a opór elektryczny wzrasta. W rezultacie, akumulator baterii może się szybciej rozładowywać, a telefon niespodziewanie wyłączać. Spada też ogólna wydajność urządzenia.

- Zalanie smartfona
Zimą może się zdarzyć, że będziesz korzystać ze smartfona podczas opadów śniegu czy deszczu, a to w połączeniu z wilgotnością, może prowadzić do kondensacji. Opady atmosferyczne i skraplanie się pary wodnej mogą doprowadzić do zalania Twojego smartfona. Woda może dostać się pod ekran dotykowy, przez co telefon będzie słabiej reagować na wydawane polecenia. Zalany może zostać także obiektyw aparatu, w przypadku gdy woda lub para wodna będą osadzać się na jego powierzchni. Wówczas zdjęcia będą zamazane. Jeśli natomiast woda dostanie się do podzespołów wewnątrz smartfona, dojdzie do korozji i uszkodzenia części w telefonie.

Jak dbać o smartfona zimą?

W prosty sposób możesz zapobiec awarii smartfona i bezpiecznie korzystać z niego zimą. Jak to zrobić? Poznaj nasze sposoby na dbanie o smartfon zimą.

- Przechowuj telefon w wewnętrznej kieszeni kurtki
Podstawowa zasada to trzymanie smartfona w wewnętrznej kieszeni kurtki czy płaszcza podczas siarczystych mrozów. Dzięki temu telefon będzie ogrzewany ciepłem Twojego ciała. Zwróć uwagę na to, aby nie wkładać do kieszeni bardzo zimnego smartfona – możesz spotkać się wtedy z niebezpieczną dla ekranu kondensacją, czyli skraplaniem się pary wodnej. Pamiętaj, że wewnętrzna kieszeń to lepsze rozwiązanie, niż przechowywanie smartfona w torebce czy zewnętrznej kieszeni – wtedy wciąż jest narażony na działanie niskiej temperatury.

- Korzystaj ze słuchawek z mikrofonem
Jeśli chcesz ograniczyć wyciąganie smartfona na mrozie, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się słuchawki z mikrofonem. Dzięki nim odbierasz połączenia, nie wyciągając smartfona z kieszeni – masz wtedy pewność, że ujemne temperatury nie pogorszą jego funkcjonowania, a Tobie będzie cieplej.

- Noś rękawiczki do ekranów dotykowych
Zadbaj nie tylko o smartfona, ale także o swoje dłonie. Rękawiczki do ekranów dotykowych to bardzo przydatny zimowy gadżet. Korzystanie z telefonu na mrozie będzie zdecydowanie mniej uciążliwe.

- Miej przy sobie powerbank
Ze względu na szybsze rozładowywanie się na mrozie baterii litowo-jonowych, które są wykorzystywane w smartfonach, warto mieć przy sobie powerbank. Wtedy nawet szybki spadek baterii Cię nie zaskoczy. Pamiętaj tylko, aby nie ładować telefonu na mrozie, a zrobić to przykładowo po wejściu do pracy, sklepu czy kawiarni – wtedy korzystanie z powerbanku będzie znacznie bezpieczniejsze.
Sprawdź też 10 rad, jak prawidłowo ładować baterię w telefonie.

- Wybierz odpowiednie etui
Wiele osób korzysta z niego na co dzień, ale zimą szczególnie może przydać się materiałowe etui, które pomoże nieco ochronić smartfon przed mrozem. Pomocne może być też etui wodoszczelne, które chroni telefon przed zalaniem.

- Nie zostawiaj telefonu na mrozie
Pamiętaj, aby zimą nie zostawiać telefonu w samochodzie czy garażu, ponieważ długotrwałe wychłodzenie sprzętu może spowodować nieodwracalne uszkodzenia.

Mamy nadzieję, że teraz Twój smartfon będzie bezpieczny na mrozie!