Dual SIM – komu może przydać się telefon na dwie karty SIM?

Dzięki telefonom z funkcją Dual SIM bez przeszkód możesz jednocześnie korzystać z dwóch numerów telefonów. Możesz także użyć dodatkowej karty SIM do internetu mobilnego. Jak działa to rozwiązanie? Kiedy warto z niego korzystać?

Nie trzeba nikogo przekonywać, że posługiwanie się dwoma smartfonami nie jest wygodne. Na szczęście istnieje praktyczne rozwiązanie, stworzone z myślą o osobach, które na co dzień korzystają z dwóch numerów telefonu – np. służbowego i prywatnego. Dual SIM to funkcja, dzięki temu telefon może obsługiwać dwie karty SIM, a co za tym idzie – dwa numery telefonu.

Dual SIM w telefonie – dwie karty i dwa numery

Telefony Dual SIM wyposażone są w dwa miejsca na karty SIM – w niektórych modelach rolę drugiego slotu pełni gniazdo karty microSD (tzw. slot hybrydowy). W sklepach dostępne są smartfony, które mogą działać w trybie Active Dual SIM lub Standby Dual SIM. Czym różnią się te dwie technologie?

Smartfony działające w trybie aktywnym umożliwiają odbieranie rozmów z obu kart. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu dwóch anten – dzięki temu obydwie karty SIM pozostają aktywne przez cały czas. Gdy prowadzisz rozmowę z pierwszego numeru i w tym samym czasie ktoś zadzwoni na Twój drugi numer, natychmiast dostajesz informację o drugim połączeniu – możesz go odebrać lub odrzucić. Jest to zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie dostępne obecnie na rynku, jednak telefony z tą funkcją najczęściej zaliczają się do urządzeń z górnej półki cenowej.

Tańsze telefony oferują najczęściej tryb Standby Dual SIM. W tym trybie obydwie karty SIM są aktywne do momentu, w którym jedna z nich zostanie użyta do wykonania połączenia. W tym czasie druga karta SIM pozostaje nieaktywna – aż do momentu, w którym zakończy się połączenie z pierwszej karty SIM. Wynika to z faktu, że telefony działające w trybie Standby Dual SIM wyposażone są tylko w jedną antenę.

Druga karta SIM do internetu

Funkcja Dual SIM umożliwia także korzystanie z dodatkowej karty SIM, która będzie służyła Ci do łączenia się z internetem mobilnym. Korzystasz z nju na abonament i potrzebujesz więcej transferu? Skorzystaj z oferty nju internet dodatkowy. Dodatkową kartę SIM zamówisz za pośrednictwem formularza onnline. Za 19 zł miesięcznie możesz zyskać dodatkową paczkę danych – 20, 40, 50 lub 60 GB. Jej wielkość uzależniona jest od tego, jak długo korzystasz z usług nju – liczy się staż numeru, do którego dokupujesz kartę z internetem dodatkowym:

- 2 lat – 60 GB
- 1 rok – 50 GB
- pół roku – 40 GB
- mniej niż pół roku – 20 GB.

Jeżeli korzystasz z usług innego operatora, możesz skorzystać z oferty nju internetowy. Opłata za numer do internetu wynosi 29 zł miesięcznie. Na start otrzymujesz 60 GB, po pół roku do dyspozycji będziesz miał już 120 GB, po roku – 150 GB, a po dwóch latach – 180 GB.

Numer z dodatkowym internetem możesz wykorzystać nie tylko w telefonie z funkcją Dual SIM. Dodatkowa karta SIM sprawdzi się także w innych urządzeniach – np. w tablecie. Kartę SIM możesz także umieścić w routerze obsługującym technologię LTE. W ten sposób stworzysz sieć Wi-Fi, z której będą mogły korzystać inne osoby. Internet mobilny z powodzeniem może zastąpić internet domowy! W roli routera możesz wykorzystać także smartfona – opcja udostępniania internetu dostępna jest praktycznie we wszystkich telefonach. Takie rozwiązanie jest niezwykle przydatne, gdy podróżujesz lub pracujesz poza domem lub biurem.

Co dwie karty, to nie jedna. Druga karta SIM daje ogromne możliwości – wykorzystaj je tak, jak chcesz!