Funkcja Always on Display – co to jest i jak działa?

Jeśli często zerkasz na ekran swojego telefonu lub smartwatcha, ale masz dość ciągłego odblokowywania urządzenia, to funkcja Always on Display może Ci się spodobać. Dzięki niej ekran będzie stale włączony, a Ty pozostaniesz w nieustannym kontakcie ze swoimi bliskimi. Co to dokładnie znaczy Always on Display w telefonie lub zegarku i jak włączyć tę funkcję? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Always on Display – co to jest i komu się przyda?

Always on Display (AOD) – co to tak właściwie znaczy? W wolnym tłumaczeniu z angielskiego: niegasnący wyświetlacz. Funkcja odpowiada za wyświetlanie na ekranie pewnych informacji, nawet gdy telefon jest zablokowany. Zazwyczaj jest to godzina, data, pogoda oraz powiadomienia.

Dzięki Always on Display możesz pożegnać się z ciągłym odblokowywaniem smartfonu czy smartwatcha tylko po to, by sprawdzić, ile czasu zostało Ci do wyjścia, kto wysłał wiadomość na komunikatorze czy jakie spotkania masz zaplanowane na kolejny dzień. Smartwatche i smartfony przyszłości – bo śmiało można je tak nazwać – pozwalają na personalizację Always on Display tak, by użytkownik miał ciągły dostęp do najbardziej potrzebnych mu informacji. Można zatem ustawiać na niegasnącym ekranie wybrane przez siebie widżety, np. kalendarza, ulubionego portalu społecznościowego czy nawigacji.

Always on Display – a co z żywotnością baterii?

Always on Display zdecydowanie jest wygodna i bez wątpienia oszczędza czas. To rozwiązanie, które przydaje się w wielu sytuacjach – np. podczas prowadzenia auta, gdy zablokowany telefon wisi na uchwycie samochodowym. Wystarczy sekunda, by bez zdejmowania rąk z kierownicy zerknąć na godzinę.

A co z baterią? Jak długo może pracować przy ciągle włączonym ekranie?

Always on Display może zwiększyć poziom zużycia baterii w Twoim urządzeniu, co oznacza jej szybsze rozładowywanie się. Funkcja AOD jest jednak stosowana tylko w smartfonach i innych sprzętach z ekranami OLED i AMOLED, a te są wyjątkowo energooszczędne. To bowiem matryce zbudowane z wielu maleńkich organicznych diod elektroluminescencyjnych, czyli samodzielnie produkujących światło. Taka budowa sprawia, że poszczególne piksele czy obszary ekranu mogą być dowolnie podświetlane bądź wygaszane.

Ujmując najprościej: w urządzeniach OLED i AMOLED ekran nie musi się świecić na całej powierzchni – podświetli tylko widżety ustawione dla Always on Display.

Czy każdy telefon ma Always on Display?

Niestety – nie we wszystkich telefonach, smartwatchach czy tabletach będzie dostępna funkcja Always on Display. Jak wspomnieliśmy, jest stosowana przede wszystkim w urządzeniach z ekranami OLED i AMOLED, choć i tutaj nie we wszystkich.

Użytkownicy urządzeń Apple musieli długo czekać na AOD – póki co jest dostępna tylko w Apple Watchach od serii 5 wzwyż oraz iPhonach 14 Pro i 14 Pro Max. W przypadku innych marek sytuacja wygląda nieco inaczej. AOD można aktywować we wielu modelach tabletów, smartwatchów oraz smartfonów z Androidem. Zostały w nią wyposażone urządzenia między innymi takich marek, jak Samsung, Xiaomi, Sony, Motorola, Huawei, Oppo czy Nokia.

Always On Display – jak włączyć tę funkcję w urządzeniu?

To, jak włączyć Always On Display zależy w pewnej mierze od urządzenia – poszczególne ustawienia mogą bowiem nosić inne nazwy. Zwykle trzeba jednak przejść do ustawień wyświetlacza i tam poszukać opcji włączenia Always on Display – może figurować po polsku (np. Ekran zawsze włączony). Jeśli jest dostępna, to wystarczy ją kliknąć i aktywować, po czym ustawić własne preferencje wyświetlania danych przez AOD, takie jak rodzaj oraz wygląd widżetów.

Jeżeli nie widzisz w ustawieniach swojego urządzenia opcji Always on Display, to, możesz spróbować wyszukać tę funkcję za pomocą lupki. Jeśli nie znajdujesz jej w żadnym miejscu systemu, to urządzenie najprawdopodobniej nie wspiera AOD.

Always On Display – jak ustawić wygląd i widżety na ekranie?

Jak ustawić Always on Display w taki sposób, by maksymalnie dopasować niegasnący ekran do własnych potrzeb? Wszystko znajdziesz w ustawieniach AOD w swoim urządzeniu, najprawdopodobniej w tym samym miejscu, gdzie można było włączyć tę funkcję. Personalizacja Always on Display umożliwia Ci wybór dowolnego spośród dostępnych widżetów, takich jak np. skrót informacji z kalendarza, aplikacji pogody, odtwarzacza muzyki, dyktafonu, planera, budzika, komunikatorów, poczty, map, social mediów i wielu innych. O tym, jakie widżety będą dostępne, decydują aplikacje, z których korzystasz – widżety to skróty do apek.

Ciekawą opcją jest także możliwość wyboru wyglądu ekranu. Oznacza to, że niektóre aplikacje i systemy operacyjne pozwalają na wybór wyglądu zegara, rodzaju i wielkości fontu czy umiejscowienia widżetów tak, by cały ekran był indywidualnie dopasowany do Twoich potrzeb.

Jeśli więc cenisz sobie wygodę, oszczędność czasu i stały kontakt ze światem – funkcja Always On Display jest dla Ciebie!