Jak bezpiecznie korzystać z internetu?

Przesyłanie dokumentacji, wiadomości prywatnych, realizowanie przelewów – w internecie pozostawiamy wiele informacji. Jak korzystać z niego ostrożnie, aby Twoje dane nie zostały wykradzione? Zastanawiasz się, jak bezpiecznie korzystać z internetu? Prześledź z nami najważniejsze zasady dotyczące bezpieczeństwa w internecie.

Bezpieczny internet – zasady

Internet to dla niektórych niezbędne narzędzie pracy, dla innych świetna opcja rozrywki i utrzymywania kontaktów ze znajomymi, a także poszukiwania interesujących informacji. Korzystanie z internetu stało się tak powszechne i oczywiste, że kwestie związane z zagrożeniami zeszły nieco na dalszy plan. Warto jednak odświeżyć ogólnoprzyjęte zasady, które pomagają surfować w sieci, przesyłać dane i pobierać pliki w sposób bezpieczny. Jak to zrobić? Poznaj kilka sposobów na bezpieczne korzystanie z internetu.

Sprawdź także Internet mobilny – jak można go wykorzystać w pracy i do nauki?.

Stwórz silne hasło

To zdecydowanie podstawowa zasada. Pamiętaj, aby Twoje hasło zawierało wielkie, małe litery, cyfry i znaki specjalne. Dobre hasło powinno być długie i niekoniecznie powiązane z Tobą. Zmieniaj je co jakiś czas i nie używaj tego samego hasła do wszystkich kont. W przypadku włamania, nie utracisz danych z różnych serwisów czy portali. Możesz skorzystać z menadżera, który przechowuje różne kombinacje haseł do wielu serwisów, w których masz konta.

Regularnie aktualizuj system

Aktualizuj system operacyjny i oprogramowanie urządzenia, z którego korzystasz. Nie zapomnij także o używaniu najnowszej wersji programu antywirusowego i zapory sieciowej (Firewall). Regularne aktualizacje usprawniają pracę Twojego systemu i programów, zmniejszając ryzyko ataku hackerskiego.

Pobieraj tylko sprawdzone programy i aplikacje

Widzisz w mailu link do pobrania darmowego programu? To najpewniej nie jest dobra okazja, a ryzyko zainstalowania na Twoim urządzeniu szkodliwego oprogramowania. Nie otwieraj linków i nie pobieraj załączników z podejrzanych wiadomości mailowych. Decyduj się na programy i pliki z zaufanych stron. Warto korzystać z autoryzowanych sklepów z aplikacjami, takich jak Google Play na urządzenia z systemem Android oraz Apple Store w przypadku iOS.

Sprawdź, z jakiego połączenia korzystasz

Pewnie słyszałeś o symbolu kłódki umieszczonym przy adresie strony internetowej. Przy jego pomocy możesz sprawdzić informacje o witrynie – po kliknięciu wyświetla się rodzaj połączenia, certyfikatu i ilość plików cookies. Informacja o bezpiecznym połączeniu oznacza, że Twoje hasła i dane bankowe pozostają prywatne. Zielona kłódka najczęściej wskazuje na połączenie szyfrowane (SSL) – jest szczególnie istotnie, jeśli realizujesz przelewy i korzystasz z bankowości internetowej. Przeglądarka przed wysłaniem szyfruje dane, a następnie są one dekodowane przez serwer. W rękach potencjalnego hackera, zaszyfrowane dane są bezużyteczne.

Poznaj również ofertę internetu mobilnego w nju mobile i surfuj bezpiecznie.

Unikaj korzystania z publicznych sieci Wi-Fi

Jedziesz pociągiem, jesteś w galerii handlowej lub restauracji i potrzebujesz skorzystać z Wi-Fi? Zwróć uwagę na to, do jakich serwisów i portali chcesz się logować. Otwarte sieci typu HotSpot nie chronią odpowiednio Twoich danych i ryzyko ich przechwycenia jest bardzo duże. Szczególnie niebezpieczne jest logowanie się do bankowości internetowej przy pomocy publicznych sieci Wi-Fi – zdecydowanie powinieneś tego unikać. Nie korzystaj z HotSpotu w celu logowania się do kluczowych dla Ciebie serwisów, portali.

Zachowaj prywatność

Nie udostępniaj w internecie poufnych danych. Zamieszczaj w postach na portalach społecznościowych tylko te informacje, którymi naprawdę chcesz się podzielić z szerszym gronem osób. Twoje pliki, zdjęcia mogą być w końcu rozpowszechniane w sieci.

Korzystasz z internetu przez wiele godzin każdego dnia? Sprawdź, jak zyskać dodatkowy pakiet internetu w nju mobile.

Bezpieczeństwo w internecie – antywirus

Programy szpiegujące, wirusy, oszustwa, hackerskie ataki – w internecie istnieje wiele sposobów, aby włamać się na czyjeś konto, wyłudzić dane czy pieniądze. Wirusy to programy, które raz przypadkowo zainstalowane, automatycznie powielają się na komputerze. Mogą kopiować Twoje dane, usuwać je czy przesyłać innym. To również ryzyko kradzieży hasła, numeru karty płatniczej czy danych osobowych.

Programy antywirusowe wykrywają takie zagrożenia i informują właściciela urządzenia. Antywirus chroni Cię przed złośliwymi oprogramowaniami (malwerami), robakami, końmi trojańskimi czy programami szpiegującymi. Ogranicza szanse na pojawianie się spamu w Twojej poczcie elektronicznej. Możesz także skorzystać z ochrony rodzicielskiej. Oprogramowanie antywirusowe chroni przed przechwytywaniem danych z karty płatniczej czy danych logowania do konta bankowego. Dobry program antywirusowy to podstawa.

Nikogo nie dziwi antywirus zainstalowany na komputerze, jednak jest on potrzebny także na tablecie czy smartfonie. Na tych urządzeniach przechowujesz wiele zdjęć, wiadomości, loginów czy adresów, z których korzystasz każdego dnia.

Antywirus jest niezbędny, jeśli pracujesz zdalnie, prowadzisz firmę, ale także gdy jesteś prywatnym użytkownikiem. W końcu nikt nie chce stracić swoich cennych danych, plików czy haseł.

Przeczytaj również o elastycznej ofercie internetu mobilnego w nju mobile i pamiętaj o zachowaniu bezpieczeństwa w internecie.