karta SIM – czym jest i jakie są jej rodzaje?

Karta SIM to wynalazek, który zrewolucjonizował rynek telefonii komórkowej, umożliwiając milionom ludzi na całym świecie nawiązywanie połączeń telefonicznych z telefonów komórkowych oraz wysyłanie wiadomości tekstowych i multimedialnych.

Czym jest karta SIM?

SIM (z ang. Subscriber Identity Module) to moduł identyfikacji każdego abonenta, dostępny w formie karty mikroprocesowej z wbudowaną pamięcią. Karta SIM pozwala rozpoznać pojedynczego użytkownika telefonu i umożliwia przechowanie pewnej ilości danych, takich jak kontakty czy wiadomości tekstowe (SMS-y).

Na karcie SIM znajdują się pozłacane pola – styki łączące się za pomocą gniazda karty z modemem telefonu, który z kolei jest odpowiedzialny za łączność z siecią GSM. Każda karta SIM ma swój unikatowy 19- lub 20-cyfrowy numer seryjny oraz przypisany numer telefonu.

Jak działa karta SIM i jakie ma zabezpieczenia?

Karta SIM mimo niepozornych rozmiarów odgrywa ogromną rolę – umożliwia zalogowanie się do sieci GSM. Korzystanie z telefonu bez aktywnej karty SIM jest niemożliwe – bez niej nie możesz wykonywać połączeń, wysyłać SMS-ów czy używać mobilnego internetu. Do karty SIM poza Twoim numerem telefonu przypisany jest także unikalny kod ICCID (ang. Integrated Circuit Card Identifier), który pozwala operatorowi zidentyfikować użytkownika. Karta SIM, dzięki wbudowanej pamięć ROM, umożliwia również magazynowanie niewielkich ilość informacji – np. kontaktów z książki telefonicznej. Karta chroniona jest przed osobami nieupoważnionymi za pomocą dwóch kodów. Podstawowym zabezpieczeniem jest czterocyfrowy kod PIN (ang. Personal Identification Number) – zostaje on przydzielony przez operatora, ale w dowolnej chwili możesz go zmienić. Ośmiocyfrowa kombinacja cyfr, która tworzy kod PUK (ang. Personal Unblocking Code), jest natomiast niezmienna. PUK przydaje się w sytuacji, gdy zapomnisz kodu PIN i zablokujesz swoją kartę SIM.

Współczesne karty SIM

Obecnie w codziennym użyciu jest kilka rodzajów kart SIM – oprócz standardowych już miniSIM (standard), dostępne są także mniejsze karty – microSIM i nanoSIM. Wszystko wskazuje na to, że już niebawem, globalny rynek telefonów komórkowych podbiją ultranowoczesne układy eSIM. Co jeszcze warto wiedzieć na temat kart SIM? Przekonajcie się!

Ciekawostka o kartach SIM

Telefon pozbawiony karty SIM, pozwala jedynie na wykonywanie połączeń z numerami alarmowymi: 000, 08, 112, 110, 118, 119, 911, 999, które mają najwyższy priorytet podczas przydzielania zasobów radiowych. Uwaga: spośród wymienionych numerów, w Polsce i w większości krajów europejskich aktywny jest wyłącznie numer 112.

Ewolucja i rodzaje kart SIM

Pierwsza karta SIM zadebiutowała na rynku w 1991 roku i wówczas miała wymiary karty kredytowej (długość: 85,6 mm, szerokość: 53,98 mm, grubość: 0,76 mm).

Co ciekawe, dopiero w 1996 roku, zmniejszoną ją do miniSIM (długość: 25 mm, szerokość: 15 mm, grubość: 0,76 mm) i w tej formie, wykorzystywano we wszystkich telefonach przez ponad dekadę. Dziś spotkać ją można tylko w naprawdę starych telefonach, a także w routerach.

Rok 2003 był przełomowy w historii kart SIM, ponieważ wówczas nastąpiła ich kolejna miniaturyzacja do stworzonego przez European Telecommunications Standards Institute standardu microSIM (długość: 15 mm, szerokość: 12 mm, grubość: 0,76 mm) – w praktyce wykorzystana po raz pierwszy w iPhone 4 w 2010 roku. Z czasem zastosowali go praktycznie wszyscy producenci na rynku./p>

Natomiast w 2012 powstała karta nanoSIM (długość: 12,30 mm, szerokość: 8,80 mm, grubość: 0,67 mm), której format zastosowano w najnowszym wówczas iPhone 5.

Uniwersalna karta SIM w nju

Jeżeli planujesz skorzystać z usług nju, nie musisz martwić się o to, czy karta SIM będzie kompatybilna z Twoim telefonem. Otrzymasz od nas starter, z którego, w zależności od potrzeb, możesz wyłamać kartę mini, micro lub nano. Wyłamaną kartę możesz z powrotem umieścić w starterze, który może służyć jako adapter.

Karty eSIM – przyszłość telefonii komórkowej

Kolejnym etapem miniaturyzacji są karty eSIM (Embedded SIM) i najprawdopodobniej już wkrótce można będzie na dobre zapomnieć o standardowych kartach SIM. W praktyce eSIM to układy umieszczane bezpośrednio na płycie głównej telefonu, w przypadku których, proces rejestracji oraz pobierania danych przebiega w innowacyjnym systemie OTA (Over-the-Air), co sprawia, że rozwiązanie to przypomina wirtualne karty, stosowane od lat w USA.

Dzięki temu nie musisz już umieszczać w smartfonie fizycznej karty SIM. eSIM znacznie ułatwi korzystanie z jednego numeru na kilku urządzeniach – np. na telefonie, tablecie i smartwatchu. Producenci sprzętu i operatorzy pracują nad wdrożeniem technologii eSIM i najprawdopodobniej za jakiś czas plastikowe karty odejdą w zapomnienie.

Na rynku pojawiły się już pierwsze urządzenia z eSIM jak np. Google Pixel 2 oraz Pixel 2 XL, jednak ta technologia dopiero jest rozwijana i jeszcze przez jakiś czas będziemy nadal korzystać w naszych telefonach ze standardowych kart.

Karty SIM – dlaczego są coraz mniejsze?

Producenci smartfonów nieustannie dążą do miniaturyzacji wszystkich podzespołów. Modem na kartę miniSIM (standard) zajmuje bardzo dużo miejsca w obudowie urządzenia, dlatego też producenci coraz chętniej decydują się na wdrażanie kolejnych standardów – początkowo microSIM, zaś z czasem jeszcze mniejszych kart nanoSIM. Co ciekawe, zupełnie inaczej jest w przypadku produkowanych smartfonów, które z roku na rok są coraz większe. Nic dziwnego – im większy ekran i mocniejszy procesor, tym większe jego zapotrzebowanie na energię, w związku z czym, mniejszy slot na kartę SIM, w praktyce oznacza dużo więcej miejsca na ogniwo zasilające smartfona.

Wielu producentów podchodzi do kwestii oszczędności miejsca w telefonach w jeszcze inny sposób – na rynku, można bowiem znaleźć wiele innowacyjnych urządzeń, które mają aż dwa sloty na kartę SIM. Smartfony wyposażone w moduły dual SIM to najlepsze rozwiązanie dla osób, które w jednym smartfonie chcą mieć dwa numery, np. prywatny i służbowy.

W naszym poradniku znajdziesz też inne ciekawe teksty na ten temat, m.in. o tym jak wymienić kartę SIM samodzielnie lub o tym, co zrobić, gdy zgubi się kartę SIM.